Sve što je potrebno da znate o uzgoju i pravilnom održavanju ruža

Više slika

Više slika

Sada ćemo vam predstaviti nekoliko koraka za pravilan i zdrav uzgoj i negu jednog on najlepših cvetova na svetu…

Ruža je zeljasta biljka iz porodica rosaceae, sa cvetom koji je uzgajan prventstveno radi njegovog predivnog dekorativnog elementa, mirisnih latica i različitim bojama koje nas opčinjavaju. Postoji takođe i nekoliko vrsta divljih ruža, kao što je popularni šipurak, korišćen u prehrani i medicini.

Radi upotrebe u cvećarskom svetu dekorativnih i mirisnih biljaka, koriste se različite ukrštane vrste ruža koje variraju u veličini i nijansi cvetova. Ruža može biti korišćena u kuhinji kao začin u kozmetičkim svrhama, ali od njenih latica može biti pravljen i sok prelepog ukusa. Na svetu postoji oko sto vrsta ruža, dok se u srbiji uzgaja njih dvadeset.

Sađenje ruža

Ruže predstavljaju ukras svakog ambijenta u kome se nalaze, a sade se u kasnu jesen ili početkom proleća. Dok ova biljka uspeva u gotovo svim vrstama zemljišta, ali najbolje tlo za njen razvoj jeste vrtna tera, koja je dobro prehranjena stajskim đubrivom i mineralima.

Ruže sadite u razmaku od 30 do 50 cm, a pošto im je koren veoma osetljiv i podložan je sušenju, poželjno je da prilikom njegovog presađivanja koristi vlažnu mahovinu ili mokar papir kako biste ga zaštitili.

Ruže sadite na većoj dubini u odnosu na onu koju je posedovala u rasadu. Kako je ruža podložna sušenju i veoma je osetljiva na nedostatak vlage u zemljuštu, zalivajte svoje biljke obilno i redovno.

Nega ruža

Ruže koje se uzgajaju u baštama zahtevaju uzimljavanje iz razloga što ih niske temperature mogu oštetiti. Ovaj postupak možete izvršiti na nekoliko načina i dok se ruže niskog rasta uzimljuju ogrtanjem, tokom zime ih možete potpuno prekriti zemljom.

Takođe je poželjno podići male ograde od daščica oko vaših ružičnjaka, kako biste u njihovom obimu kasnije dodali zemlju koja će održavati biljke u idealnim uslovima, dok zemlju na proleće možete skloniti.

Sa druge strane, visoke sorte ruža se pripremaju za zimski san umotavanjem u najlon ili pokrivanjem slamom.

Prihranjivanje ruža

Kada su vaše ruže još uvek mlade, veoma je bitno da ih okopavate na redovnoj bazi. Svoje biljke prihranjujte mešavinom stajskog i veštačkog đubriva, dok idealnu meru predstavlja oko dve litre rastvora po jednom grmu ruža. Đubrivo ne bi trebalo da dođe u direktan kontakt sa korenom biljaka i prehranjivanje bi uvek trebalo da se vrši kada je zemlja vlažna.

Zaštita od bolesti

Ružu najčešće napada bolest znana kao pepelnica, a nju je moguće ukrotiti tokom proleća tako što se oko korena biljaka posipa malo sumpora. Ruže takođe napada i rđa, koju možete sprečiti različitim insekticidima. Čest problem predstavljaju i vaši, tako da se preporučuje prskanje biljaka insekticidom rano izjutra, međutim, nipošto po cvetovima, niti jakom suncu.

Orezivanje ruža

Kako biste uzgojili zdrave i lepe biljke, orezivanje ruža je veoma bitna stavka. Kada su ruže dobro nađubrene puštaće izdanke tokom cele godine, a njih je u zimskom periodu potrebno skratiti, dok je puno orezivanje potrebno ostaviti za proleće.

Razmnožavanje ruža

Ruže se razmnožavaju na nekoliko načina, putem semena, reznica, povaljivaljem ili okuliranjem. Semeno razmnožavanje ruža predstavlja proces primenjiv prilikom izbora vaših biljaka. Ovakav postupak omogućuju profesionalni uzgajivači koji stvaraju nekoliko vrsta i ukrštaju ih kako bi ispunili sve zahteve svojih klijenata.

U vrtlarskim uslovima, najčešće je razmnožavanje ruža uz pomoć reznica, a okuliranje, predstavlja proces kalemljenja pod korom biljke, a definitivno jeste jedan od najbržih i najbezbednijih načina za razmnožavanje ovih biljaka.

Sadnja iz semena

Kada se iz ružinog cveta izdvoji seme, tokom njegove poluzrele faze, potrebno ga je finim sitom prosejati kako bi ostalo potpuno čisto.

Nakon toga možete seme oprati vodom i pomešati ga sa peskom, navlažiti njegov sloj debljine dvadeset centimetara i odložiti ga u drvene sanduke na hladnom mestu.

Seme bi trebalo da se odlaže u razmacima od 20 cm, dok se njegova setva obavlja u oktobru ili novembru mesecu, a idealna dubina pri ovom postupku nalazi se na tri i četiri centimetra. Zemlja u koju sejete svoje ruže mora biti plodna i prilično rastresita.

Presađivanje ruža

Ruže najbolje uspevaju u neutralnom zemljištu visoke ph vrednosti. U septembru mesecu je potrebno nađubriti zemlju i fino je okopati, a ovim biljkama najviše odgovara zemljište koje je pre toga korišćeno za uzgoj povrća.

U slučaju kada posedujete već uzgojene ruže koje ste gajili i sada želite novi zasad, nikada ih ne postavljajte u istu poziciju i novu biljku pomerite za 50 cm u odnosu na tačku na kojoj je nekada bila posađena.

Presađivanje ruža u jesen predstavlja izvrsnu ideju, zbog zime koja sledi i pruža joj dovoljno vremena da pusti svoje žile na pravi način. Ovim putem, kada nastupi proleće, ruže same počinju da pupe. Sadite svoje biljke na velikim rastojanjima, a ukoliko posedujete dovoljno prostora odredite im po jedan metar razmaka. Određene vrste mogu biti prilagođene na manjoj udaljenosti i idealne su u nedostatku velikih baštenskih površina.

Za početak iskopajte velike rupe veličine 30x30x30 centimetara, a pre nego što ih položite u zemlju, ruže držite u vodi kako bi koren pravilno upio vlagu. Pre sađenja skratite korenje, posebno one žilice koje su oštećene.

Sadilice položite u sredini iskopane rupe i ravnomerno je zatrpajte zemljom. Utabajte pažljivo zemlju oko svojih biljaka i potom je zalijte. Pozicija koju ste namenili svojim ružama trebalo bi da bude osunčana minimum pet sati tokom dana.

N.Đ.

Povezane teme

03.04.2024 Moj vrt

Prolećna nega travnjaka u 7 ključnih koraka

Pravilna nega travnjaka u ovom periodu godine je ključna kako bi se osiguralo da vaš travnjak procveta u punom sjaju tokom leta i pruži ugodno okruženje za uživanje.

31.03.2024 Moj vrt

Neka vaša mala zastakljena terasa ili balkon postanu prave oaze za uživanje

Neka vaša mala zastakljena terasa ili balkon postane vaša privatna oaza u kojoj ćete uživati u jutarnjoj kafi, opuštati se uz omiljenu knjigu, ili uživati u večernjem razgovoru sa...

28.03.2024 Moj vrt

Uzmite inspiraciju iz prirode i osvežite svoju baštu cvećem

Ukrašavanje bašte cvećem nije samo hobi, već način života koji povezuje čoveka sa prirodom na najlepši mogući način. Kroz pažljivo odabrane vrste cveća, bašta postaje živa slika ko...

25.03.2024 Moj vrt

Vodič za sadnju cveća krajem marta: oživite vaš prostor bojama proleća!

Druga polovina marta je optimalno vreme za sadnju cveća koje će tokom leta obojiti vaše staze i saksije.

22.03.2024 Moj vrt

6 prolećnih radova u bašti koje možete započeti krajem marta

Upravo sada, dok priroda počinje da se budi, baštovanima se pruža prilika da započnu prolećne radove i pripreme svoje oaze za sve što dolazi.

19.03.2024 Moj vrt

Uređenje terase: vaša prilika da stvorite oazu mira i uživanja u lepoti prirode

Terasa je više od samo prostora na otvorenom - ona je produžetak vašeg doma, mesto gde se odvijaju brojne aktivnosti, od opuštanja uz knjigu do okupljanja sa porodicom i prijatelji...

16.03.2024 Moj vrt

6 kreativnih ideja za prolećno uređenje dvorišta i bašte

Prolećno uređenje bašte nije samo prilika da unesemo boje i živost u naš spoljni prostor, već je i prilika da se povežemo sa prirodom, obnovimo energiju i uživamo u svežem vazduhu.

13.03.2024 Moj vrt

10 lepih ružičastih cvetova za vašu baštu

Mnogi cvetovi na ovoj listi su dostupni u različitim nijansama koje će vam pomoći da iskoristite moć ružičaste boje u bilo kojoj bašti.

10.03.2024 Moj vrt

5 vrsta šljunka i kamena za savršenu dekoraciju dvorišta i bašte

Otkrijte pet različitih vrsta šljunka i kamena koji će uneti jedinstvenu lepotu i karakter u vaše dvorište ili baštu

07.03.2024 Moj vrt

Unesite šarm prošlosti u vašu baštu: savršene biljke za vintage estetiku

Dok savremeni dizajn bašti može biti izazovan i hrabar, planiranje bašti sa starinskom estetikom pruža vezu sa prošlim periodima.

04.03.2024 Moj vrt

10 zanimljivih načina da oživite svoj baštenski prostor bez previše ulaganja

U današnje vreme, estetski atraktivan eksterijer je postao simbol stila i udobnosti, ali mnogi ljudi veruju da takvo uređenje može biti finansijski izazovno.