Ruralna zgrada podignuta iz pepela slavi skromnost kao stil života

Plodna zemlja i netaknuta priroda poslužile su kao osnova za stvaranje nekonvencionalnog doma koji u potpunosti podržava skroman način života svojih stanara...

U pitanju je jednostavan, skroman dom s kraja 19. veka koji pomalo liči na stražara zaduženog za okolno poljoprivredno zemljište. Na ovaj način, dom kao da se u svako doba dana i noći uverava da je sve pod kontrolom, te da je zaista moguće živeti samo na onim najosnovnijim (prirodnim) principima koje smo svi mi pomalo zaboravili.

Reč je o maloj zgradi bez higijenskih i sanitarnih resursa, koja se može “pohvaliti” lošim kvalitetom vazduha u zatvorenom prostoru, vlagom u svim delovima doma, kao i prilično sumnjivim bezbedonosnim uslovima. Zašto bi onda neko uopšte želeo da živi u kući koja je potpuno neprikladna za stanovanje?

Za početak, ovaj dom oslikava neraskidivu povezanost arhitekture i programa zgrade sa ruralnim kontekstom pa je u tom smislu idealan za naglašavanje istorijske i pejzažne vrednosti, kao i namere da se očuva ruralno nasleđe ovog dela Španije. Namera arhitekte je jasna: da ne dozvoli da zgrada umre, jer bi to na neki način značilo i da je deo istorije ovog kraja nestao zajedno s njom.

Unutrašnja intervencija se sastoji od konstruktivne konsolidacije krova koji je bio na ivici urušavanja usled izvijanja drvenih greda koje su ga nosile. Gvozdena podkonstrukcija je projektovana da ih podrži, dok je unutrašnjost kuće renovirana primenom materijala koji se kamufliraju u bezvremenskoj atmosferi i koegzistiraju sa onima koji su obnovljeni.

U kupatilu, hodniku i spavaćoj sobi, zidovi su delimično obloženi katalonskim pločicama tako da su na neki način zapravo postali svojevrsna vertikalna tapiserija koja pomogla stvaranju toplčijeg okruženja. Ritam ovih pločica se dalje menja po dolasku u kupatilo gde su manje dimenzije ovog materijala iskorišćene za oblaganje zida i lavaboa, a sve u cilju naglašavanja njihove funkcionalnosti.

Podovi od zemljanih pločica očišćeni su, obrađeni a zatim zaštićeni tankim slojem smole, dok je prirodni beli krečni malter poslužio za obradu zidova i doprineo stvaranju zdravijeg okruženja koje je omogućilo zidovima da “dišu” i na taj način spreče pojavu vlage.

Istočni deo kuće sadrži kupatilo, hodnik i spavaću sobu, dok zapadni deo zgrade obuhvata dnevni boravak i kuhinju. Ova razlika dodatno je naglašena dizajnom enterijera zasnovanim na stvaranju atmosfere u kojoj materijalnost, funkcionalnost i toplotna udobnost postaju prioritet.

Istovremeno, stiče se utisak da je reč o domu koji živi u nekoj drugoj dimenziji gde je vreme stalo. Takođe, celokupan projekat nas navodi da se zapitamo kakav je život ne samo ove skromne građevine, već i njenih stanara, to jest – koje su osnovne potrebe ljudi kada je reč o naseljavanju određenog prostora?

Povezane teme

01.05.2025 Lifestyle

Održivo luksuzan hotel na Baliju koristi usitnjene ljuske pistaća umesto betona

Bali — samo ime budi slike zelenih terasa pirinča, drevnih hramova i duhovnog mira koji deluje gotovo mitski. I dok brošure često preuveličavaju ovu čaroliju, prava umetnost je pre...

28.04.2025 Lifestyle

Vile iz treće sezone „Belog lotosa“ dostupne za iznajmljivanje na Airbnb-u — tajlandski raj luksuza

Nakon premijere treće sezone kultne HBO serije „Beli lotos“, želja da se pobegne u egzotični Tajland postaje gotovo neodoljiva.

25.04.2025 Lifestyle

Nova spa oaza u Rumuniji i jedna od najlepših u Evropi

Rumunija od ove godine poseduje jedno od najlepših odmarališta na svetu i malo arhitektonsko čudo pod nazivom Therme Bucharest, koje se nalazi na samo deset minuta udaljenosti od n...

14.04.2025 Lifestyle

Oaza tišine i prirode usred urbane džungle: Čarobni istočnjački restoran u srcu Jandžoua

U zelenom pejzažu kineskog grada Jandžoua, gde se arhitektura nežno stapa sa prirodnim reljefima i raskošnim vrtovima, studio LDH Dizajn ostvario je jedan od najimpresivnijih i naj...

08.04.2025 Lifestyle

Brach Madrid: Zanosna bajka Filipa Starka u srcu španske prestonice

Na čuvenoj aveniji Gran Vija u Madridu otvoren je novi dragulj luksuznog ugostiteljstva – hotel Brach Madrid, delo slavnog dizajnera Filipa Starka.

03.04.2025 Lifestyle

Zazie Bistro & Bar: Oaza dizajna i elegancije na obali Dunava

U srcu Mol Campusa, u prizemlju ove prestižne poslovne zgrade, otvoren je Zazie Bistro & Bar, restoran koji redefiniše koncept ugostiteljskog doživljaja.

28.03.2025 Lifestyle

Mesto gde trenuci sa porodicom traju duže – Terme Sveti Martin

Kada priroda zablista u svojim najlepšim bojama, a dani postaju duži i topliji, vreme je da pobegnete od gužve velikih gradova u srce Međimurja na severu Hrvatske...

24.03.2025 Lifestyle

Vodimo vas u najšareniji hotel na svetu: Salut Maroc!

Fuzija tradicionalnih marokanskih elemenata, poput šarenila pločica i islamskih uzoraka, sa modernim dizajnom nameštaja stvara atmosferu koja oduzima dah.

17.03.2025 Lifestyle

Osetite disco atmosferu živopisnog milanskog restorana

Visokokvalitetan restoran u centru Milana ne mari mnogo za tradicionalne koncepte, a posebno ne za neutralne boje koje je izbegao u širokom luku... Cilj ovog nesvakidašnjeg projekt...

12.03.2025 Lifestyle

Futuristički restoran u srcu Ekvadora: arhitektonski dragulj Estudio Felipe Escudero

U samom srcu ekvadorske prestonice, u luksuznom hotelu Swissôtel, smešten je restoran Foresta – prostor koji spaja visoku gastronomiju sa avangardnim dizajnom enterijera.