Studio Mimouca Barcelona dizajnirao je stan u Barseloni za mladence - ljubitelje arhitekture i umetnosti.
Vlasnici ovog stana su mladenci iz Madrida, zaljubljenici u arhitekturu i modernu umetnost, koji su odlučili da se presele u Barselonu i kupili su stan u jednoj od kuća s početka prošlog veka. Ovo je jedno od najmodernijih područja prestonice Katalonije - tiho, mirno, zeleno, puno parkova, koje se u osnovi razlikuje od bučne, mladolike, uvek užurbane turističke Barselone na koju smo navikli.
Stan se nalazi na sedmom spratu i ima ukupnu površinu od oko 160 kvadratnih metara. Imao je izduženi raspored tipičan za takve kuće: s jedne strane gledao je na ulicu, a s druge na dvorište. Pokrenuvši rad na projektu, dizajneri Mimouca Barcelona napravili su prvo preuređivanje, ističući veliku dnevnu sobu sa zastakljenom terasom i prostranu kuhinju sa trpezarijom. Predviđene su i tri spavaće sobe - uz očekivanje da će mlada porodica rasti - i radni studio, koji se po želji može koristiti kao spavaća soba za goste. Pored toga, u stanu su napravljena tri kupatila: jedno u sobi vlasnika, drugo u dečjoj sobi i treće u sobi za goste. Tersasa je prvobitno bila zasebna prostorija: odlučili su da je dodaju dnevnom boravku, eliminišući vrata i stvorivši zajednički prostor sa velikim prozorima, bukvalno preplavljen sunčevom svetlošću. Tradicionalni katalonski plafon od keramičkih pločica sačuvan je i uređen - on se u unutrašnjost "uvija" i podseća na istoriju kuće.
„Naš cilj je bio da stvorimo prostran, svetao, elegantan prostor u kome bi bilo udobno živeti“, kažu dizajneri. „Za to smo obnovili originalne drvene šare, vrata i prozorske okvire i dodali nove, savremene materijale, radili sa bojom i svetlošću.“ Podovi u celom stanu (osim kuhinje, terase i kupatila) obloženi su parketom sa klasičnim uzorkom. Nameštaj služi istoj nameni (ručke na vratima od mesinga) koje su dizajneri odabrali s posebnom pažnjom (jer Bog je, kao što znate, u detaljima i ništa ne može pokvariti ukupni utisak stana poput jeftinog nameštaja, veruju oni)
Kuhinja je bila kombinovana sa trpezarijom: iz hodnika i dnevnog boravka u nju vode dva prekrasna lučna otvora sa staklenim dvostrukim vratima koja su ostala od prvobitnog rasporeda stana. Vizuelno se kuhinja odvaja od trpezarijskog prostora uz pomoć masivnog crnog ostrva, koje se može koristiti kao radna površina ili šank. Zidovi u celom stanu obojeni su belom bojom, dizajneri su koristili mat boju naglašavajući visinu plafona, kombinuje celokupni prostor stana u jednu celinu, a ujedno služi i kao idealna pozadina moderne umetnosti.
Generalno, dobili smo ugodnu unutrašnjost u stilu srednjeg veka, u kojoj se klasični elementi skladno kombinuju sa modernim trendovima i nameštajem, čiji dizajn nikada neće izaći iz mode.
elledecoration.ru
M.L.