Da bi dizajner enterijera razumeo vaš ukus, potrebne su mu ove bitne informacije...
Dakle, odlučili ste da preuredite svoj dom. I pošto znate da vam je potrebna pomoć, takođe ste odlučili da angažujete dekoratera ili dizajnera enterijera. Šta dalje?
Dizajneri su skoro kao psihijatri, jer poznaju neke prilično lične stvari o vama: vaše potrebe, vaš ukus i interesovanja, kako živite u privatnosti svog doma i slično. Zbog toga je jako važno da odaberete profesionalca koji će ne samo biti spreman da odgovori vašim potrebama i stilu života, već koji će znati kako da vam postavi i neka osnovna pitanja. Upravo ta pitanja su vitalne informacije koje treba da dobijete ako želite da imate produktivnu vezu.
Prvo pitanje koje bi vaš potencijalni dizajner trebalo da vam postavi, pod pretpostavkom da sedite u svom domu, je: „Šta volite u ovoj sobi?“ Ovo pitanje je važno jer vas uverava da je dizajner zainteresovan za ono što želite – koji su vaši ukusi – i nije odlučan da vam nametne svoje ukuse.
Drugo pitanje je prilično očigledno. „Šta ne volite u ovoj sobi?“ To će pomoći dizajneru da bolje razume vaš ukus i daće mu do znanja koje stvari bi možda trebalo zameniti. Imajte na umu da ovde govorimo o ličnom ukusu - na kraju krajeva to je vaša kuća, tako da su stvari koje volite i koje ne volite zapravo ono što je bitno. Dobar dizajner neće pokušati da promeni vaše mišljenje.
Treća stvar koju vaš dizajner treba da pita je: „Koje boje volite?“ Primera radi, ako dizajner primeti da je vaša dnevna soba ispunjena krem i bež nijansama sa tek ponekim dodirom jače boje, logično je da će zaključiti da preferirate neutralnije nijanse. Shodno tome, zanimaće ga i koje boje ne volite da vidite u svom okruženju.
Sada prelazimo na pitanje koje zaista pomaže u usmeravanju procesa dizajna: „Da li postoji nešto što ste videli a želite da vam posluži kao inspiracija za boje?“ Ovo može biti omiljena slika, stolica sa tkaninom koju volite, komad odeće, set posuđa ili možda kolekcija plavih i belih vaza. Zatim, tu je i pitanje poput ovog: „Da li imate omiljeni izgled ili stil koji želite da kreirate?“ Ovo ima veze sa opštom estetikom koja je svakako ključni momenat u uređenju prostora.
Još jedno veoma važno pitanje koje vaš dizajner treba da postavi je: „Kako koristite ovu sobu?“ Na primer, ako je to spavaća soba, očigledno će se koristiti za spavanje. Ako je to dnevna soba, da li će biti samo za formalnu upotrebu kada gosti dolaze u posetu? Ili će uključivati zabavu, ali će se takođe koristiti svakodnevno za gledanje televizije?
Još jedno pitanje koje bi trebalo zasebno razmotriti glasi: „Da li postoje posebne potrebe koje treba uzeti u obzir?“ Ovo se odnosi na stvari kao što su: starijoj osobi je potrebna posebno čvrsta stolica iz koje je lako ustati, ili je neophodno da može da smesti invalidska kolica, i slično.
Tu je i pitanje koje se tiče vremena. „Da li želite da ovo postignete odjednom ili u fazama?“ Ako će to biti proces korak po korak, vaš dizajner će moći da predloži koje komade prvo treba kupiti, a koje kasnije, tako da će soba biti upotrebljiva od početka. A kad smo već kod vremena, tu je i još jedno krucijalno pitanje koje glasi: „Koliki je vaš budžet?“ Nedefinisanje budžeta može izazvati velike probleme, a vaš dizajner mora da zna da li ima mesta za malo ekstravagancije ako pronađe nešto spektakularno za vaš projekat, ili ako je potrebna stroga disciplina.
Bilo da se radi o malom ili velikom projektu, dizajner enterijera ili dekorater može vam zaista pomoći da postignete rezultat koji tražite i može vas sprečiti da pravite skupe greške. Ali uverite se da vam dizajner postavlja prava pitanja. Samo tako će postojati šansa da će to biti uspešna saradnja, odnosno da ćete vi biti oduševljeni rezultatima.