Dnevna soba dizajnirana da leči poručuje: isprobajte zelenu boju još danas!

Više slika

Više slika

Zelena je boja žive trave, lišća i često se povezuje sa prolećem, rastom i prirodom...

Verujemo da već znate, ali da ponovimo, zelena se oduvek povezuje sa prirodom, živahnošću, životom, prolećem, svežinom, nadom, mladošću, smirenošću, tolerancijom i ljubavlju. Pa zašto je onda ne bismo na velika vrata uveli u naše dnevne sobe, mesta koja bi trebala da budu još jedan sinonim za sve nabrojano?

U pozitivnoj perspektivi, zelena je boja života, obnove, prirode i energije i povezana je sa rastom, harmonijom, svežinom, sigurnošću, plodnošću i pozitivnim okruženjem. Zeleno se takođe povezuje sa novcem i finansijama, a istovremeno odražava spoj pozitivnih i negativnih sila prirode. U pitanju je boja ravnoteže i harmonije i veruje se da sadrži moćne energije prirode, rasta, želje za širenjem ili povećanjem. Otuda se upravo zelena i sve njene nijanse često koriste kada postoji potreba da se izazove osećaj ravnoteže i reda, promene i transformacije, a takođe je neophodna za rast kao i za održavanje promena, kako na fizičkom tako i na mentalnom nivou.

U većini mitologija veruje se da se zelena boja dodaje životnom prostoru onda kada postoji potreba za novim stanjem ravnoteže, promenom ili rastom, da se traga za novim mogućnostima ili da se zaštiti od strahova (i eventualnih napada). U psihologiji je dokazano da boje mogu izazvati određene fizičke i psihičke reakcije u ljudskom telu, pa ne čudi što zelenu najčešće srećemo u prostorima za lečenje – ona je optički najmirnija i opuštajuća boja za oko zbog svoje spektralne talasne dužine.

U terapiji bojama, svesna i podsvesna značenja zelene boje stvaraju smirenost. Generalno gledano, ova boja kao da je stvorena da opušta i umiruje, kako psihički tako i fizički, može pomoći u uklanjanju depresije i smanjenju anksioznosti. Osim što je umirujuća, ona je i opuštajuća i mladalačka, veruje se da pomaže u ublažavanju anksioznosti, depresije i nervoze.

photo: 1stdibs

U medicinskim prostorima, smatra se da zelena boja izaziva osećaj nade, zdravlja, avanture, obnove, samokontrole, saosećanja i harmonije, pa otud ne treba da čudi ni njena važnost u dizajnu enterijera. U proučavanju arhitekture odnosno dizajna enterijera, zelena boja se često koristi u određenim oblastima, kako bi se stvorila regenerativna i umirujuća atmosfera.

Međutim, postoje određena stroga pravila koja treba uzeti u obzir pri odabiru zelene boje u unutrašnjim prostorima:

- zelena stvara zaštitnu atmosferu kada se koristi za plafone. Međutim, to može dovesti do uznemirujućeg izgleda kada se koriste previše svetli ili tamni tonovi.

- blagi zeleni tonovi stvaraju hladan i miran osećaj na unutrašnjim zidovima. Međutim, previše tamni tonovi na zidovima mogu stvoriti osećaj iritacije u očima.

- mekši tonovi zelene stvaraju meku i opuštajuću atmosferu na podu. Međutim, zeleni podovi nisu odlična opcija kada je boja previše gusta ili tamna.

U dizajnu enterijera, boja se definiše različitim terminima kao što su 'primarni', 'komplementarni', 'topli', 'hladni' i to na osnovu nekoliko faktora koji takođe uključuju nijanse. U naprednom dizajnu enterijera, zelena boja se često koristi za stvaranje mirne i opuštajuće atmosfere – ona, baš kao i plava, umiruje oči i često je najpoželjnija opcija za dizajn enterijera, s obzirom na dostupnost više nijansi.

Dizajneri koriste zelenu boju kao mešavinu više nijansi ili u kombinaciji sa drugim mirnim i umirujućim bojama, kako bi stvorili istovremeno opuštajući ali i efekat svežine.

Izvor: iStock

Povezane teme

12.04.2024 Enterijer

Kako psihologija boja menja način na koji se osećate kod kuće?

Boja ide mnogo dublje od onoga što naše oči vide kao „lepo“. Ima sposobnost da smanji stres, uzbuđuje i daje energiju, pomaže u opuštanju i još mnogo toga.

10.04.2024 Enterijer

Ukrasite svoj enterijer – odaberite zavese po svojoj meri

Kakve zavese potražiti kako bi enterijer našeg doma izgledao privlačno i pružao nam ugođaj koji zaslužujemo?

08.04.2024 Enterijer

Stan u kom dominiraju boje i teksture

Kada ste dizajner enterijera koji takođe dizajnira proizvode, vaš dom čini savršeno mesto za eksperimentisanje sa dekorom.

06.04.2024 Enterijer

Tamnoplava u enterijeru: inspirativne ideje i saveti za stilizovanje vašeg prostora

Tamnoplava je svestrani i vremenski testirani izbor boje za dizajn enterijera, sposobna da transformiše prostore u privlačne i stilizovane oaze.

04.04.2024 Enterijer

7 principa dobrog dizajna enterijera

Savladavanje ovih principa osnažuje dizajnere da transformišu prostore u inspirativne refleksije i stila i svrhe. Zašto i vi ne biste postali jedan od njih?

02.04.2024 Enterijer

Najbolje kombinacije boja za moderni enterijer

Odabir prave kombinacije boja ne odnosi se samo na njihovo mešanje i usklađivanje, radi se o stvaranju prostora koji odražava vašu ličnost uz održavanje ravnoteže između udobnosti...

31.03.2024 Enterijer

Narandžasta boja u dnevnom boravku: najbolji način da pozdravite proleće!

Zahvaljujući svojim živahnim tonovima, narandžasta se često koristi kao ključni element za dodavanje svetlosti i topline prostoru.

29.03.2024 Enterijer

Moderan dizajn enterijera: mali komadi koji imaju veliki uticaj

Uključivanjem elegantnih personalnih dodataka u vaše životne prostore, možete podići ukupni izgled i osećaj vašeg doma dok izražavate vaš jedinstveni stil i ličnost.

27.03.2024 Enterijer

Udobnost i stil: kako tkanine mogu transformisati vaš dom?

Pravi tekstil može da unese ličnost, toplinu i karakter u svaku prostoriju, pretvarajući obične prostore u udobna, prijatna utočišta.

25.03.2024 Enterijer

Najnoviji trendovi u luksuznom dizajnu enterijera: savršenstvo elegancije i stila

Sa fokusom na detalje, raspored prostora i elegantnu paletu boja, naš sveobuhvatni vodič pruža stručne uvide za stvaranje prostora koji odražavaju ekskluzivnost i prefinjen ukus.

23.03.2024 Enterijer

5 stvari koje dizajneri enterijera nikada ne rade u svojim domovima

Postoji intrigantna dinamika koja se dešava kada dizajneri enterijera postavljaju svoje lične izbore i estetske standarde nasuprot onima koje primenjuju u radnom okruženju.