Ove ideje za uske bašte će maksimalno iskoristiti svaki centimetar vašeg omiljenog prostora na otvorenom...
Ako imate dugu usku baštu, to ne znači da ne možete stvoriti poseban prostor sa idejama za uske bašte koje su posebno prilagođene vašem prostoru. Uska bašta ili dvorište mogu učiniti da se osećate nelagodno, klaustrofobično i zatvoreno, pa je baš zato neophodno iskoristiti male ali proverene dizajnerske trikove kako biste sebi i svojim najmilijima obezbedili prostor za uživanje, odmor i opuštanje sa prijateljima.
Dobar raspored bašte može učiniti da vaše ideje za usku baštu funkcionišu bez obzira na veličinu ili oblik vaše parcele. Prvi korak pri dizajniranju uske bašte je da odredite kako želite da izgleda vaša bašta i kako želite da je koristite. Možete odabrati da se travnjak proteže po sredini, što je odlično za domaćinstva sa decom ili kućnim ljubimcima, ili možete izabrati da napravite zone u svojoj bašti za višestruku upotrebu, na primer prostor za sedenje, neke cvetne gredice, povrtnjak itd.
Odličan način da zonirate svoju usku baštu je da koristite granice da biste napravili karakteristične zone. Kreirajte ideje za obrub bašte sa biljkama, cvećem ili ogradama koje takođe mogu dodati boju i teksturu vašoj bašti. Koristite ogradu da napravite vertikalnu sadnju koristeći biljke kao što su paprati, vinove loze, bromelije i sukulenti.
Još jedan pametan način da zonirate svoju baštu je da koristite različite nivoe i ostale karakteristike terena. Razmislite o tome da imate, primera radi, zeleni travnjak zajedno sa drvenim stazicama ili stazicama od šljunka - na taj način ste već stvorili dve očigledne zone bez oštrih granica.
Ako volite da se zabavljate u bašti, razmislite o tome da za te aktivnosti koristite početni ili završni deo bašte. Postavljanje podnih obloga je odličan način da se ovo područje odvoji i stvori predivan prostor za udobno postavljanje stolova i stolica. Ako volite da večerate na otvorenom, što je bliže vašoj kući (a samim tim i kuhinji), to bolje, ali ako uživate u opuštanju i druženju u svojoj bašti, dno vaše bašte će verovatno biti privatnije i prijatnije.
Još jedan koristan savet dizajnera glasi: ne postavljajte nameštaj u sredinu bašte, jer to preseca sredinu bašte i čini da izgleda još uže. Umesto toga, postavite nameštaj na vrh ili dno bašte da biste naglasili osećaj prostora. Nemojte uključivati previše velikih komada nameštaja, odlučite se za mali ili srednji nameštaj i ukrasne komade odnosno samo jedan ili dva velika predmeta.
Uopšteno gledano, želećete da srednji deo vaše bašte bude oslobođen od nameštaja, tako da može biti prostor za igru dece, ili prostor za instaliranje vodene površine ili uzgajanje cveća ili povrća. Šta ćete izabrati da uradite sa srednjim delom je potpuno na vama, i trebalo bi da razmislite o tome kako želite da koristite svoju baštu pre nego što donesete bilo kakvu odluku.
A da biste što bolje iskoristili sve prednosti (ili bolje reći - mane) uske bašte, za vas smo pripremili još gomilu saveta koje možete pronaći u našoj galeriji...