Budućnost gradnje: “šume” zgrada za upijanje ugljen-dioksida

Šta ako bi izgrađeno okruženje moglo da bude rešenje za klimatsku krizu, a ne deo problema?

Ili bolje reći - šta ako bi zgrade mogle da se ponašaju kao drveće, odnosno da hvataju ugljen-dioksid, prečišćavaju vazduh i regenerišu životnu sredinu? Odgovarajući na sva ova pitanja, arhitektonska kompanija Skidmore, Ovings & Merrill je predložila arhitektonski koncept inspirisan ekosistemom na Konferenciji UN o klimatskim promenama 2021. u Glazgovu.

U pitanju je dizajn koji se odnosi na izgradnju takozvane „šume zgrada“ koje izoluju ugljen-dioksid i proizvode biomaterijale koji stvaraju novo ekološko i otporno urbano okruženje. Projekat dolazi kao odgovor na neospornu potrebu transformacije građevinskog sektora, budući da generiše skoro 40% svih globalnih emisija ugljen-dioksida.

Dalekosežni uticaj projekta će imati potencijal da stvori kružnu ekonomiju koja apsorbuje ugljen dioksid, pretvarajući arhitekturu u jedno zaista efikasno ekološko rešenje. Zgrade izgrađene na ovaj način imaće moć da efektivno menjaju tok klimatskih promena, a ideja je osmišljena tako da se može primeniti i prilagoditi potrebama bilo kog grada u svetu, sa potencijalom pozitivnog uticaja na bilo koju gradnju.

Projekat je razvijen kroz razmišljanje o održivom dizajnu, inovacije i najsavremenije tehnologije ponovo osmišljene u građevinskom obimu. Dizajn zgrade je, s druge strane, optimizovan minimiziranjem materijala i njihovom zamenom sa selekcijom koja apsorbuje više ugljen dioksida, pa se na taj način koriste prirodna rešenja i omogućava integracija biomaterijala i inovativne tehnologije.

Zgrade će koristiti materijale kao što su bio-cigla, konopljin beton i drvo kako bi se smanjio uticaj ugljen dioksida od izgradnje za približno 50% u poređenju sa betonom i čelikom. Pošto se ova strategija može primeniti na projekte različitih razmera, kompanija je dizajnirala neboder za gradove koji može da uhvati do 1.000 tona ugljen dioksida godišnje, što je ekvivalentno broju od 48.500 stabala.

Posle 60 godina, očekuje se da će prototip apsorbovati do 400% više ugljenika nego što je mogao da emituje tokom faze izgradnje. Pored toga, integrisana biomasa i alge omogućiće fasadama da pretvore zgradu u izvor biogoriva koji napaja sisteme grejanja i automobile.

Prema predlogu arhitektonske firme, ovako “uhvaćeni” ugljen dioksid i biomasa se takođe mogu koristiti za dalju proizvodnju biomaterijala za puteve, trotoare i cevi. Drugim rečima, pretvaranjem urbanih pejzaža u bašte, projektovanjem pejzaža koji upijaju intenzivni ugljen dioksid, kao i preuređivanjem ulica dodatnom tehnologijom za hvatanje štetnih materija, bivša siva infrastruktura biće u stanju da sakupi čak i do 120 tona ugljenika po kvadratnom kilometru.

Izvor: archdaily

photo: SOM | Miysis

Povezane teme

31.03.2024 Gradnja

Inovativni akustični apsorber visokih performansi izrađen od recikliranih materijala

Ovo remek-delo akustične tehnologije visokih performansi ne samo da apsorbuje zvuk, već takođe uklapa estetiku prirodnog sveta u svaku prostoriju u kojoj se nađe.

28.03.2024 Gradnja

Budućnost gradnje: ekološki prihvatljiva hibridna rešenja

Projekat spaja visoku i nisku tehnologiju kako bi stvorio hibridna rešenja koja su ne samo efikasna već i ekološki prihvatljiva.

25.03.2024 Gradnja

Počeli radovi na rekonstrukciji tržnog centra Ušće

Nakon dugog iščekivanja, projekat rekonstrukcije najpoznatijeg tržnog centra u Beogradu napokon je dobio zeleno svetlo i radovi mogu da počnu!

22.03.2024 Gradnja

Zašto su prozori izrađeni po meri pametna odluka tokom procesa gradnje?

Često zanemareni kao samo funkcionalni elementi, prozori imaju moć da transformišu izgled i atmosferu vašeg doma. Oni nude mogućnost da unesete prirodno svetlo, spektakularne pogle...

19.03.2024 Gradnja

Produžetak Bulevara Zorana Đinđića u bloku 20 je konačno otvoren!

Nova saobraćajnica u bloku 20 na Novom Beogradu se prostire na 420 metara i ima po tri trake za svaki smer, kao i obostrane trotoare i biciklističke staze.

16.03.2024 Gradnja

Početak obnove trga Nikole Pašića: osveženje urbanog središta

Obnova trga neće značajno menjati njegov trenutni izgled, već će se fokusirati na takozvane funkcionalne intervencije.

13.03.2024 Gradnja

10 najboljih opcija podova za vaš dom u 2024. godini

Sa tekućim inovacijama u industriji podnih obloga, i vlasnici kuća i dizajneri imaju pristup mnogo uzbudljivoj paleti opcija u godini koja je pred nama.

10.03.2024 Gradnja

Održivi materijali iz mora: revolucija u građevinskoj industriji

Danas se mnoga istraživanja i razvojna praksa fokusiraju na kreiranje materijala koji su bazirani na biološkim izvorima, koristeći otpad i nusprodukte iz proizvodnje hrane kao pote...

07.03.2024 Gradnja

Inspirativna kolekcija keramičkih podnih i zidnih obloga inspirisana visokom modom

U svetu dizajna enterijera, nove kolekcije Iris Ceramica predstavljaju višestruke i eklektične površine koje transformišu različite inspiracije u prostore sa izražajnom ličnošću.

04.03.2024 Gradnja

Prvi pogled na stambeno - poslovni kompleks Tempo Tower na Bežanijskoj kosi

Kompleks "Tempo Tower" dominiraće svojim modernim izrazom, sa tri volumena na zajedničkoj osnovi i najvišom kulom od 34 sprata.

01.03.2024 Gradnja

Održiva gradnja i njeni ključni aspekti

Fokusirajući se na obnovljive izvore energije, recikliranje materijala, smanjenje emisije ugljen-dioksida tokom izgradnje i ekološki prihvatljive građevinske prakse, možemo znatno...