Budimo aktivni u gradnji pasivnih kuća

Budimo aktivni u gradnji pasivnih kuća - one ne samo da čuvaju okolinu, nego troše šest puta manje energije za zagrevanje!

Šta su to pasivne kuće i koji su propisane norme njihove gradnje? Pasivna kuća je građevinska struktura koja je posebno dizajnirana kako bi minimizirala potrošnju energije za grejanje i hlađenje, obezbeđujući visok nivo udobnosti za stanare. Ova vrsta kuće je konstruisana uz korišćenje specifičnih principa i tehnologija kako bi smanjila zavisnost od spoljnih izvora energije.

Da uprostimo stvari. Po definiciji, pasivna kuća mora biti projektovana tako da ukupna potrošnja energije ne prelazi 120 kWh/m2 godišnje. U njihovoj gradnji koriste se superizolacioni materijali, čija debljina nekada prelazi 40 cm.

Osim toga, pasivna kuća po satu ne sme propuštati više vazduha od 60% svojeg volumena. Izbegavanje toplotnih mostova postiže se vazdušnim pregradama, pažljivim zaptivanjem svakog spoja spoljašnjih zidova, ulaza cevi i kablova. 

Ventilacioni sistem je izuzetno važan deo pasivne gradnje. Posebno projektovan ventilacioni sistem održava kvalitet vazduha i vraća preko 80% toplote u sistem pasivne kuće. Ako ugradimo takav sistem nema više potrebe za klasičnim centralnim grejanjem.

Prozori i spoljašnji zid isto tako igraju veliku ulogu u energetskim gubicima zgrade, jer zajedno čine preko 70 posto ukupnih gubitaka. Kod pasivne gradnje obično se kombinuje trostruko staklo sa vazdušnim slojem i specijalno razvijenim termički lomljenim prozorskim okvirima. 

Kod pasivne gradnje, čak i toplota ljudskog tela predstavlja dodatni element zagrevanja prostora. Uz pasivnu gradnju svaki izvor energije u potpunosti je iskorišten, pa se tako i toplotna energija iz vašeg tela kroz sistem ventilacije vraća u životni prostor i dodaje koju crticu na termometru. Da ne spominjemo male kućne aparate i druge izvore energije, koja se trenutno rasipa kroz ekološki neosveštenu gradnju.

Pasivnim kućama ne samo da štedimo novac nego i čuvamo prirodu. U prilog tome govori podatak da pasivna kuća godišnje ispušta 2 kg CO2 po metru kvadratnom, dok tradicionalna ispušta čak 30 puta više.

Najjeftinija energija je ona koja se ne troši, a primeri pasivne gradnje mogu poslužiti kao inspiracija svima onima koji se odlučuju na pravi korak održivog suživota sa prirodom. 

Gradnja ovih zgrada je upola jeftinija od proseka, a njihovi stanari imaju čak 6 puta manju potrošnju energije. U poređenju s tradicionalno izgrađenim novim kućama, potreba za grejanjem u pasivnoj kući je i do 75% niža i dobija se iz obnovljivih izvora energije, kao što je solarna.

Povezane teme

10.09.2024 Gradnja

Inovacije u arhitekturi - VELUX digitalni alati za nenadmašan dizajn!

Arhitektura je profesija u kojoj se maestralno spajaju umetnost i nauka, a arhitekte u svom svakodnevnom radu, poput mađioničara, snove svojih klijenata pretvaraju u opipljivu stva...

04.09.2024 Gradnja

Nacionalni muzej Katara u obliku pustinjske ruže

Niz diskova koji izgledaju kao da se sudaraju formiraju spoljašnji izgled i definišu zgradu Nacionalnog muzeja Katara koju je projektovao Atelier Jean Nouvel, zasnovano na formacij...

30.08.2024 Gradnja

Dnevne sobe koje imaju zid od opeke

Ako vam je potrebno malo inspiracije i inovativnih ideja, onda biste mogli da makar jedan zid u dnevnom boravku načinite od cigle.

26.08.2024 Gradnja

Kako da pravilno gletujete zidove

Kako pravilno gletovati zidove i zašto je to uopšte tako važna stvar? Gletovanje pripada pripremnim radovima prilikom krečenja zidova i glet masa se nikada ne smatra završnim sloje...

19.08.2024 Gradnja

Pažljivo birajte ulazna vrata

Ulazna vrata su više od običnog prolaza - predstavljaju vaš stil, sigurnost i dobrodošlicu za sve koji kroče u vaš dom. Stoga je u samom procesu gradnje važno pažljivo razmotriti s...

16.08.2024 Gradnja

Najzanimljivija rešenja po pitanju gradnje domova od brodskih kontejnera

Iako je jedini estetski problem brodskih kontejnera to što izgledaju “uniformisano” uz malu dozu kreativnosti, mogu biti transformisani u luksuzne domove.

13.08.2024 Gradnja

Popularne boje i dizajn fugni za vaše pločice

Pošto fugne same po sebi postavljaju liniju između pločica, njihovo prisustvo je vrlo zapaženo, posebno u kupatilima, oko ogledala, kuhinjske sudopere ili iza šporeta.

10.08.2024 Gradnja

Kako izbetonirati deo dvorišta ili terasu

Lepo uređen vrt, dvorište ili terasa su bogatstvo jednog domaćinstva. Međutim ukoliko posedujete travnato dvorište, pre ili kasnije moraćete da izbetonirate deo ili da napravite st...

07.08.2024 Gradnja

Najbolje podne obloge za vaše kuhinje

Raznovrsnost prelepih materijala, opcija i dostupnih stilova, mogu da učine izbor kuhinjskih podova potpuno neodoljivim iskustvom.

04.08.2024 Gradnja

Vinilni podovi sa efektom pločica

Ova svestrana podna opcija imitira izgled keramičkih ili kamenih pločica, i pruža izdržljivost i jednostavnost održavanja po kojima je vinil poznat.

01.08.2024 Gradnja

Kolekcija pločica od cementa

Kada je u pitanju izbor materijala za podove i dekorativne površine, malo materijala može da se meri sa lepotom i funkcionalnošću cementnih pločica.