Budimo aktivni u gradnji pasivnih kuća

Budimo aktivni u gradnji pasivnih kuća - one ne samo da čuvaju okolinu, nego troše šest puta manje energije za zagrevanje!

Šta su to pasivne kuće i koji su propisane norme njihove gradnje? Pasivna kuća je građevinska struktura koja je posebno dizajnirana kako bi minimizirala potrošnju energije za grejanje i hlađenje, obezbeđujući visok nivo udobnosti za stanare. Ova vrsta kuće je konstruisana uz korišćenje specifičnih principa i tehnologija kako bi smanjila zavisnost od spoljnih izvora energije.

Da uprostimo stvari. Po definiciji, pasivna kuća mora biti projektovana tako da ukupna potrošnja energije ne prelazi 120 kWh/m2 godišnje. U njihovoj gradnji koriste se superizolacioni materijali, čija debljina nekada prelazi 40 cm.

Osim toga, pasivna kuća po satu ne sme propuštati više vazduha od 60% svojeg volumena. Izbegavanje toplotnih mostova postiže se vazdušnim pregradama, pažljivim zaptivanjem svakog spoja spoljašnjih zidova, ulaza cevi i kablova. 

Ventilacioni sistem je izuzetno važan deo pasivne gradnje. Posebno projektovan ventilacioni sistem održava kvalitet vazduha i vraća preko 80% toplote u sistem pasivne kuće. Ako ugradimo takav sistem nema više potrebe za klasičnim centralnim grejanjem.

Prozori i spoljašnji zid isto tako igraju veliku ulogu u energetskim gubicima zgrade, jer zajedno čine preko 70 posto ukupnih gubitaka. Kod pasivne gradnje obično se kombinuje trostruko staklo sa vazdušnim slojem i specijalno razvijenim termički lomljenim prozorskim okvirima. 

Kod pasivne gradnje, čak i toplota ljudskog tela predstavlja dodatni element zagrevanja prostora. Uz pasivnu gradnju svaki izvor energije u potpunosti je iskorišten, pa se tako i toplotna energija iz vašeg tela kroz sistem ventilacije vraća u životni prostor i dodaje koju crticu na termometru. Da ne spominjemo male kućne aparate i druge izvore energije, koja se trenutno rasipa kroz ekološki neosveštenu gradnju.

Pasivnim kućama ne samo da štedimo novac nego i čuvamo prirodu. U prilog tome govori podatak da pasivna kuća godišnje ispušta 2 kg CO2 po metru kvadratnom, dok tradicionalna ispušta čak 30 puta više.

Najjeftinija energija je ona koja se ne troši, a primeri pasivne gradnje mogu poslužiti kao inspiracija svima onima koji se odlučuju na pravi korak održivog suživota sa prirodom. 

Gradnja ovih zgrada je upola jeftinija od proseka, a njihovi stanari imaju čak 6 puta manju potrošnju energije. U poređenju s tradicionalno izgrađenim novim kućama, potreba za grejanjem u pasivnoj kući je i do 75% niža i dobija se iz obnovljivih izvora energije, kao što je solarna.

Povezane teme

31.03.2025 Gradnja

Prvi projekat studija Zaha Hadid Architects u Gruziji – remek-delo koje redefiniše skyline Tbilisija

Studio Zaha Hadid Architects otkriva svoj prvi spektakularni projekat u Gruziji – impresivnu 42-spratnu kulu Cityzen Tower, koja će se uzdići u srcu Tbilisija, nedaleko od Centraln...

13.03.2025 Gradnja

Foster + Partners: Revolucionarni ekološki neboderi sa panoramskim pogledom na Temzu

Londonski horizont uskoro će obogatiti impozantni arhitektonski kompleks koji nosi pečat jedne od najuticajnijih svetskih firmi – britanskog biroa Foster + Partners.

11.03.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects: Skulpturalni neboderi oživeće zapušteni deo Napulja

U istočnom delu Napulja, gde nekadašnji industrijski kompleksi blede u zaboravu, monumentalni arhitektonski poduhvat oživljava gradsku panoramu.

03.03.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects predstavlja impozantni izložbeni centar od bakarne legure u Pekingu

Britanski arhitektonski studio Zaha Hadid Architects dovršio je spektakularni Glavni međunarodni izložbeni centar u pekinškoj oblasti Šunji, donoseći novu dimenziju futurističkoj e...

07.02.2025 Gradnja

Yohoo muzej u Kini: Arhitektonsko čudo koje lebdi iznad vode

U srcu Hangdžoua, na veštačkom ostrvu, uskoro će se uzdići Yohoo muzej, futuristička građevina koja spaja spektakularni dizajn i kulturnu simboliku.

05.02.2025 Gradnja

The Delmore: Arhitektonska revolucija vizije Zahe Hadid u srcu Majamija

Zaha Hadid Architects donosi arhitektonski spektakl na obalu Majamija sa projektom The Delmore, luksuznom rezidencijalnom zgradom koja postavlja nove standarde u svetu ekskluzivnog...

24.01.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects: Kulturni centar u Šaosingu

Čuveni studio Zaha Hadid Architects započeo je rad na projektu kulturnog centra u Šaosingu – The Zhejiang Shaoxing Shangyu District Cao’e River Culture and Art Center.

15.01.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects dizajnira muzej Nikole Tesle u Beogradu

Poznati britanski arhitektonski studio Zaha Hadid Architects (ZHA), u saradnji sa srpskim timom Cube Partners (BCP), započeće jedinstveni poduhvat transformacije nekadašnje fabrike...

24.12.2024 Gradnja

Zaha Hadid Architects: metro stanica u Rijadu

U decembru 2024. godine otvorena je metro stanica King Abdullah Financial District (KAFD), koju je projektovao arhitektonski biro Zaha Hadid Architects (ZHA).

17.12.2024 Gradnja

Sun Tower: Duhovna i održiva oaza u srcu Jantaja

Sun Tower nije samo toranj – to je oda harmoniji, duhovnosti i bezvremenskoj lepoti prirode.

13.12.2024 Gradnja

Egzotična gradnja: 360° luksuznog panoramskog pogleda na okolinu

Izraz „živeti u balonu“ više ne zvuči tako loše! Living O'Pod je eksperimentalna kućica koja promoviše bolji način života kroz integraciju prirode u dizajn kuće. Dizajniran za udob...