Kraj jedne ere: Hotel Jugoslavija nestaje sa mape Beograda

Nekada simbol prestiža, Hotel Jugoslavija danas je samo sećanje u urbanom pejzažu Beograda.

Ova monumentalna građevina, otvorena 1969. godine, bila je oličenje jugoslovenskog arhitektonskog vizionarstva, ali nije odolela testu vremena. Uprkos snažnom otporu arhitektonskih entuzijasta i lokalnih građana, hotel je počeo da nestaje iz panorame prestonice, ustupajući mesto novim građevinama koje će oblikovati budući izgled Novog Beograda.

Vizija modernog Beograda

Ideja o luksuznom hotelu potekla je još četrdesetih godina prošlog veka, kada je Beogradu nedostajao reprezentativan objekat sposoban da ugosti strane diplomate, investitore i turiste. Već 1947. godine raspisan je konkurs za njegov dizajn, a pobedničko rešenje stiglo je od arhitekata Mladena Kauzlarića, Lavoslava Horvata i Kazimierza Ostrogovića, koji su zamislili modernističku strukturu, u skladu sa vizijom Novog Beograda kao progresivne metropole budućnosti.

Radovi su započeli 1948. godine, kada su na gradilištu izliveni masivni temelji od armiranog betona. Međutim, zbog ekonomske krize, gradnja je ubrzo obustavljena, da bi se nastavila tek 1960. godine, ali sa modifikovanim projektom pod rukovodstvom jednog od prvobitnih autora, Lavoslava Horvata.

Zlatne godine glamura

Svečano otvaranje hotela 1969. godine označilo je početak njegove blistave ere. Sa svojih sedam spratova, 1.500 soba i kapacitetom od 1.100 kreveta, Hotel Jugoslavija bio je jedan od najvećih i najluksuznijih hotela u regionu. Poseban status imali su 23 ekskluzivna apartmana, dok su dva restorana kapaciteta 600 i 200 mesta nudila vrhunsku gastronomsku ponudu. Kroz njegove raskošne hodnike prošle su legende svetske scene – među gostima su bili predsednici Ričard Nikson i Džimi Karter, dok je britanska kraljica Elizabeta II ovde odsedala tokom svoje balkanske turneje 1972. godine.

Ipak, s godinama, hotel je počeo da gubi sjaj. Neobnavljan decenijama, zatvoren je 2006. godine, a pokušaji revitalizacije iz 2013. godine nisu doneli željeni uspeh. Nekada prestižni hotel postao je samo senka prošlih vremena – sa zastarelim enterijerom i nedostatkom modernih sadržaja, pretvoren je u povoljni Hotel Garni, dok su deo zdanja zauzeli restorani, frizerski saloni, prodavnice i kancelarijski prostori.

Novi projekat – futuristički neboderi

Hotel je nastavio da funkcioniše do septembra 2024. godine, kada je, nekoliko meseci nakon prodaje u martu iste godine, prestao sa radom. Na njegovom mestu nići će impozantni kompleks sa dve kule visoke 155 metara, dok će Ritz-Carlton hotel zauzeti centralni deo. Za novu arhitektonsku viziju zadužen je renomirani UNStudio, čiji projekat kombinuje luksuzne rezidencije i poslovne prostore, redefinišući siluetu Novog Beograda.

Ljubitelji brutalizma i jugoslovenskog modernizma pokušali su da odbrane ovaj simbol prošlosti, ali njihovi napori nisu urodili plodom. Rušenje ovog arhitektonskog giganta već je počelo, ostavljajući iza sebe priču o jednoj eri koja je završena – ali nikada neće biti zaboravljena.

Povezane teme

16.06.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects gradi svoj prvi muzej od zemlje u srcu Saudijske Arabije

Vizionarski tim Zaha Hadid Architects započeo je rad na spektakularnom muzeju Asaan, smeštenom u istorijskom okrugu At-Turaif u Diriji, u neposrednoj blizini Rijada.

02.06.2025 Gradnja

Geometrijsko čudo u srcu tropskog raja: futuristički paviljoni usred meksičkog parka

Na raskošnoj obali meksičke države Kintana-Roo, tamo gde se džungle Jukatana sreću s urbanim ritmom grada Četumala, arhitektonska čarolija se probudila iz zaborava.

13.05.2025 Gradnja

Muzej budućnosti u Šenženu: još jedno futurističko remek-delo iz ateljea Zaha Hadid Architects

U dinamičnom, tehnološki naprednom okruženju grada Šenžena, poznatog kao kineska dolina inovacija, otvorena je nova arhitektonska atrakcija koja već osvaja pažnju svetske javnosti...

13.05.2025 Gradnja

Terase i balkoni – mesto za opuštanje u svakom danu

Već dugo terase, ali i balkoni nisu samo dodaci domovima, već su postali ključni elementi u oblikovanju životnog prostora, spajajući funkcionalnost i estetsku vrednost.

12.05.2025 Gradnja

RAMSA potpisuje novo remek-delo na Menhetnu: neoklasični neboder sa dušom istorije i duhom savremenog luksuza

Na raskršću klasične elegancije i savremenog luksuza, na Menhetnu niče nova arhitektonska ikona – neboder koji spaja duh prošlih epoha sa ritmom modernog života.

28.04.2025 Gradnja

Arhitektonska čarolija u srcu pustinje: Foster + Partners projektuje ekskluzivni stambeni kompleks na ostrvu Lahik u Saudijskoj Arabiji

Vizionarski studio Foster + Partners, predvođen legendarnim arhitektom Normanom Fosterom, predstavio je spektakularnu arhitektonsku koncepciju za Lahik — luksuzno stambeno naselje...

15.04.2025 Gradnja

"Butterfly" – Skulpturalni neboder koji leprša iznad Vankuvera

U srcu Vankuvera, na prestižnoj lokaciji poluostrva Dauntaun, uzdiže se arhitektonsko čudo savremenog doba – Butterfly, spektakularni stambeni neboder visine 57 spratova, treći po...

07.04.2025 Gradnja

Studio Libeskind: Arhitektonska revolucija u predgrađu Pariza

Arhitektonski biro Studio Libeskind predstavio je ambiciozni projekat Fan d’Issy, futurističku zgradu sa geometrijskim, dinamičnim fasadama u pariskoj opštini Isi-le-Mulino.

31.03.2025 Gradnja

Prvi projekat studija Zaha Hadid Architects u Gruziji – remek-delo koje redefiniše skyline Tbilisija

Studio Zaha Hadid Architects otkriva svoj prvi spektakularni projekat u Gruziji – impresivnu 42-spratnu kulu Cityzen Tower, koja će se uzdići u srcu Tbilisija, nedaleko od Centraln...

13.03.2025 Gradnja

Foster + Partners: Revolucionarni ekološki neboderi sa panoramskim pogledom na Temzu

Londonski horizont uskoro će obogatiti impozantni arhitektonski kompleks koji nosi pečat jedne od najuticajnijih svetskih firmi – britanskog biroa Foster + Partners.

11.03.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects: Skulpturalni neboderi oživeće zapušteni deo Napulja

U istočnom delu Napulja, gde nekadašnji industrijski kompleksi blede u zaboravu, monumentalni arhitektonski poduhvat oživljava gradsku panoramu.