Zamislite lampu koja ne zahteva struju iz utičnice, već crpi energiju direktno iz zemlje – baš kao biljka.
Upravo to je postigla američka dizajnerka Milu Brunel, stvarajući futuristički svetlosni objekat Soli, koji ne samo da osvetljava prostor, već nas podseća na duboku, zaboravljenu povezanost sa prirodom.
Na prvi pogled, Soli podseća na elegantni, savremeni suncokret – njena gornja kupola se može rotirati, oponašajući pokret cveta koji prati sunce. Međutim, ono što je zaista fascinantno jeste njen unutrašnji energetski sistem, koji je istovremeno i tehnološki i poetski.
Soli ne koristi tradicionalne izvore energije. Umesto toga, njen izvor svetlosti dolazi iz same zemlje. Ugrađena tehnologija mikrobiološkog gorivnog ćelija (MFC) omogućava lampi da proizvodi struju koristeći elektrone koje oslobađaju mikroorganizmi i insekti dok razgrađuju organske materije u tlu. Drugim rečima, tlo pod lampom – živo i plodno – pretvara se u bateriju prirodnog porekla.
Kako bi se dodatno negovala ova živa veza sa prirodom, u bazu lampe integrisan je mali otvor za zalivanje. Na taj način, dok svetlo blago treperi, korisnik ima priliku da doslovno “nahrani” lampu, održavajući je vitalnom i blistavom. Ova interakcija stvara emotivnu i ritualnu vezu sa elementima, pretvarajući svakodnevni čin osvetljavanja u čin brige i pažnje.
Soli je više od lampe – ona je manifest održivog dizajna, spoj umetnosti, ekologije i tehnologije. Predstavlja viziju budućnosti u kojoj svetlost ne dolazi iz dalekih elektrana, već iz živog, disajnog pejzaža ispod naših nogu.