Usled klimatskih promena čiji su efekti sve više vidljivi širom sveta, ne čudi pojava da su sve više u upotrebi zelene površine od veštačkih materijala.
Veštačka trava je prešla dalek put od prve upotrebe tokom utakmica 1966. godine do danas. Sve češće se mogu primetiti savršeno održavane zelene površine, koje kako se ispostavi u najviše slučajeva nisu prirodne. Svojim današnjim formama, uz stalni napredak tehnologije, površine pokrivene veštačkom travom se izuzetno teško razlikuju od prirodnih travnjaka. Na koji način je veštačka trava u tolikoj meri uspela da zameni prirodnu?
U današnje vreme, postoji jako malo razloga zašto bi veštačka trava bila loš izbor. Imajući u vidu sve napore koji se u svetu čine kako bi se smanjila upotreba vode, veštačka trava u tom pogledu predstavlja idealan izbor – ne treba joj zalivanje. Tekstura je takođe vidno uznapredovala, zahvaljujući modernim načinima izrade i tehnologiji, iako se u praksi razlikuje dosta od prirodne. Veštačka trava će prilikom pada izazvati dosta drugačije povrede, više u obliku opekotina, nego što je to slučaj sa prirodnom travom. Sa druge strane, praktična stvar kada je reč o upotrebi u sportu, je nedostatak svih neravnina, rupa, blata ili alergija koje mogu nastati prilikom aktivnosti na površinama od prirodne trave.
Veštačka trava je proizvod koji nastaje od vrste polimera (plastike), materijala koji dolazi u kombinaciji sa popunom od peska ili gume, u zavisnosti od željenog stepena mekoće. Prvi put je predstavljena javnosti 1964. godine i bila je predviđena isključivo kao podloga za pokrivene sportske terene. Ubrzo nakon prve upotrebe, bilo je jasno da takav materijal ima potencijal i za širu upotrebu.
Sintetički travnjaci su u prednosti u odnosu na prirodne na prvom mestu po uštedi vode, jer ne traže zalivanje bilo kakve vrste, kao ni redovno održavanje poput košenja, đubrenja ili tretmana herbicidima. Održavanje je ipak potrebno u smislu čišćenja i dezinfekcije, jer veštačka trava nema osobinu da se sama biološki prečišćava kao što to čini prirodna trava. Ukoliko su prisutni ljubimci, poput psa u dvorištu, potrebno je češče čistiti sintetičke površine. Garancija uz pravilno održavanje najčešće važi i dao 15 godina, ali je dosta važan i način na koji je trava postavljena. Uz profesionalnu montažu i održavanje, vek površina od sintetike se znaćajno povećava, dok za slučaj zamene treba imati u vidu lokacije za reciklažu, koje su uglavnom retke i može nastati problem ukoliko ne postoji predviđeno mesto ili kompanija koja se bavi reciklažom.
N.S.