Iako je utrošeno sedam godina više od planiranog vremena i projekat je veorvatno koštao deset puta više od originalnog budžeta, ovo što vidite na neverovantim fotografijama u našoj galeriji jeste nova koncertna dvorana u Hamburgu, koju je definitivno vredelo čekati...
Dvorana nazvana Elbphilharmonie može da ugosti 2.100 ljudi, a njena izgradnja koštala je 843 miliona dolara. Ovo velelepno zdanje dizajnirano je od strane švajcarskog arhitekte Žaka Hercoga i njegovog kolege Pjera de Meurona, koji su verovatno najpoznatiji po delima kao što su Tate Modern u Londonu i Olimpijskog stadiona “Bird’s Nest” u Pekingu. Dvojica arhitekti udružili su svoje snage i uz upotrebu algoritama stvorili unikatni sistem od 10.000 akustičnih panela auditorijuma.
Kreiran od gipsanih vlakana, svaki panel sadrži jedan milion "ćelija", postavljenih na plafonima, zidovima i balustradama centralnih sekcija. Kada zvučni talasi udare u ove panele, njihove ćelije pomažu oblikovanju njihove energije, bilo da apsorbuju ili ih vraćaju nazad u suprotnom smeru dvorane. Ne postoje dva panela koji apsorbuju ili raspršuju zvučne talase u istom pravcu, ali zajedno stvaraju savršeno balasiran audio efekat koji se može čuti iz svakog dela enterijera koncertne dvorane.
Zadivljujuća genijalnost audio inžinjeringa komplementirana je unikatnom i neverovatno lepom fasadom objekta, koji se uzdiže ponosno sa obala reke Elbe i predstavllja najvišu zgradu u gradu. Krov ovog modernog savršenstva dizajniran je kako bi oponašao oblik talasa i prekriven je velikim šljokicama kreiranim od 1.000 staklenih komponenti koji menjaju boju prilikom prelamanja svetlosti. Nova dvorana predstavlja savršenu odu umetnosti i arkitekturi istovremeno, u gradu u kome su Bah i Mendelson rođeni. Ovi veliki stvaraoci bi bez ikakve sumnje bili više nego oduševljeni da ugoste svoju publiku u poslednjoj neverovatnoj kreaciji velike kulturne baštine njihovog rodnog mesta.
Preko 1.600 drvenih greda smešteno je u predivnoj formaciji kako bi formiralo ovaj intrigantni paviljon, delo italijanskog arhitekte Petera Pičhlera...
Kompanija Herzog & de Meuron predstavila je planove za izgradnju dva stambena bola na stubovima, kao deo ponovnog razvoja napuštenih parcela na obalama reke Moskva.
Meksička arhitektonska firma, Productora, iskoristila je pigmentirane betonske zidove, stepenice od cigle kako bi kreirala muzej i biblioteku u Oahasi...
Švajcarska praksa Herzog & de Meuron, pobedila je na takmičenju za dizajn novog masterplana za bazelski Nordšpice deo, uključujući i tri stambena nebodera…
Kompanija Stattwerk proglasila je pobednike konkursa za izgradnju eko centra na Zelenom vencu, koji danas verovatno predstavlja najveće ruglo našeg glavnog grada...
Otkriveni su planovi za modularni, rasklopivi stadion, koji će biti izgrađen na vreme, za svetski fudbalski kup koji će se 2022.godine održati u Kataru…
U vreme kada su cene kuća i stanova premašile sve normalne limite, kompanija Italian Renato Vidal kreirala je brilijantnu alternativu tradicionalnim načinima gradnje.