Vizija budućnosti u očima veštačke inteligencije

Umetnost koju je generisala veštačka inteligencija je toliko napredovala u poslednje vreme da je odnela prvu nagradu na umetničkim takmičenjima koja su namenjena ljudima…

Programi kao što su DALL-E i Midjourney omogućavaju proizvodnju iznenađujuće lepih, nijansiranih umetničkih dela, uz pomoć jednostavnih tekstualnih komandi. Ovaj razvoj je, ipak, probudio dosta kontroverze i etičkih pitanja, i to sa punim pravom.

Kada mašine mogu proizvesti veličanstvena umetnička dela koja imitiraju stil čoveka, delo pravih umetnika dobija znatno manju vrednost. Ipak, skori projekat koji potpisuje Manas Bhatia prikazuje nam jedan način na koji veštačka inteligencija može osnažiti našu kreativnost, umesto da joj preti ili je menja. Zamišljajući kako bi organska arhitektura budućnosti mogla izgledati, “Symbiotic Arhictecture” projekat menja naše razumevanje onoga što je zapravo moguće i navodi nas da naše prirodno okruženje posmatramo sasvim drugačije.

Bhatia, dizajner arhitekture baziran u Indiji, koristio je umetnički AI generator Midjourney, kao alat kojim je prevazišao sopstvenu svest i podsvesne pretpostavke. On je posebno zainteresovan za pronalaženje održivih rešenja koja bi mogla da podnesu klimatske promene, ponašajući se kao prirodne strukture umesto veštačkih okruženja. Za Symbiotic Architecture projekat, on je od programa tražio da kombinuje stambenu zgradu sa Hiperionom, 115 metara visokim stablom sekvoje u Kaliforniji, koje je u svetu poznato kao najviše poznato drvo sveta. U program je uneo reči kao što su “džin”, “izdubljeno”, “drvo”, “stepenište” i “fasada”, nastavljajući da menja svoje komande, sve dok nije dobio rezultat koji je želeo.

Finalni digitalni radovi koje je proizveo ovaj program su najblaže rečeno zapanjujući, čak iako deluju sasvim nemoguće u realnom svetu. Masivne priobalne sekvoje koje imaju dimenzije slične Hiperionu, pa čak i one glomaznije od njega, protačkane su staklenim stambenim jedinicama, smeštenih jedna iznad druge. Maleni pupoljci listova pojavljuju se tu i tamo između balkona i prozora. Ove slike daju nam ideju kako bi svet mogao da izgleda, ukoliko bi ljudski stambeni prostori više podsećali na one koje kreiraju mravi i druga stvorenja, koja su navikla da svoj dom prilagođavaju svetu koji se nalazi oko njih. Glavna ideja je da ove strukture u kojima bismo živeli dišu i potencijalno rastu kao deo prirode, radije nego da pokušavaju da se odvoje od nje.

Da li bismo zaista želeli da ubacimo arhitekturu u postojeća stabla osetljivih, sporo rastućih i ugroženih sekvoja? Odgovor je definitivno ne, ali to zapravo nije ni poenta čitave ove priče. Samo zato što naše postojeće građevinske metode, naši materijali i tehnologije nisu sposobni za proizvodnju bezbednih i izdrživih građevina koje izgledaju ovako, ne znači da ih ne možemo razviti. Radeći unazad, od fantastičnih ideja prema opcijama njihove kreacije, možemo proizvesti neverovatne inovacije koje će nam dozvoliti da se otarasimo stagnacije naše minimalističke arhitekture. Na primer, nije tako teško zamisliti materijal koji bi se prirodno reprodukovao i rastao poput gljiva, dobijajući željeni oblik i dimenzije.

“Ovaj projekat započeo je kao istraživanje zasnovano na veštačkoj inteligenciji koja ispituje interakcije koje smo imali sa prirodom, poput uživanja u senci drveta tokom vrelog dana, čitanja novina ispod jedne krošnje ili uživanja u parku, uz posmatranje promene boje lišća. Nadogradnjom ovih posmatranja, dobijena je ideja “utopijske budućnosti” u kojoj građevine nisu mašine napravljene od betona ili čelika, već žive strukture koje mogu rasti i disati”, objašnjava Bhatia.

Povezane teme

17.06.2025 Gradnja

Kako da koristite mermer u enterijeru

U poslednjih nekoliko decenija, mermer se ne koristi često u dizajnu enterijera. Kada se pomene mermer, mnogi ljudi imaju viziju velikih, rashladnih komora, zatvorene od poda do pl...

16.06.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects gradi svoj prvi muzej od zemlje u srcu Saudijske Arabije

Vizionarski tim Zaha Hadid Architects započeo je rad na spektakularnom muzeju Asaan, smeštenom u istorijskom okrugu At-Turaif u Diriji, u neposrednoj blizini Rijada.

02.06.2025 Gradnja

Geometrijsko čudo u srcu tropskog raja: futuristički paviljoni usred meksičkog parka

Na raskošnoj obali meksičke države Kintana-Roo, tamo gde se džungle Jukatana sreću s urbanim ritmom grada Četumala, arhitektonska čarolija se probudila iz zaborava.

13.05.2025 Gradnja

Muzej budućnosti u Šenženu: još jedno futurističko remek-delo iz ateljea Zaha Hadid Architects

U dinamičnom, tehnološki naprednom okruženju grada Šenžena, poznatog kao kineska dolina inovacija, otvorena je nova arhitektonska atrakcija koja već osvaja pažnju svetske javnosti...

13.05.2025 Gradnja

Terase i balkoni – mesto za opuštanje u svakom danu

Već dugo terase, ali i balkoni nisu samo dodaci domovima, već su postali ključni elementi u oblikovanju životnog prostora, spajajući funkcionalnost i estetsku vrednost.

12.05.2025 Gradnja

RAMSA potpisuje novo remek-delo na Menhetnu: neoklasični neboder sa dušom istorije i duhom savremenog luksuza

Na raskršću klasične elegancije i savremenog luksuza, na Menhetnu niče nova arhitektonska ikona – neboder koji spaja duh prošlih epoha sa ritmom modernog života.

28.04.2025 Gradnja

Arhitektonska čarolija u srcu pustinje: Foster + Partners projektuje ekskluzivni stambeni kompleks na ostrvu Lahik u Saudijskoj Arabiji

Vizionarski studio Foster + Partners, predvođen legendarnim arhitektom Normanom Fosterom, predstavio je spektakularnu arhitektonsku koncepciju za Lahik — luksuzno stambeno naselje...

15.04.2025 Gradnja

"Butterfly" – Skulpturalni neboder koji leprša iznad Vankuvera

U srcu Vankuvera, na prestižnoj lokaciji poluostrva Dauntaun, uzdiže se arhitektonsko čudo savremenog doba – Butterfly, spektakularni stambeni neboder visine 57 spratova, treći po...

07.04.2025 Gradnja

Studio Libeskind: Arhitektonska revolucija u predgrađu Pariza

Arhitektonski biro Studio Libeskind predstavio je ambiciozni projekat Fan d’Issy, futurističku zgradu sa geometrijskim, dinamičnim fasadama u pariskoj opštini Isi-le-Mulino.

01.04.2025 Gradnja

Kraj jedne ere: Hotel Jugoslavija nestaje sa mape Beograda

Nekada simbol prestiža, Hotel Jugoslavija danas je samo sećanje u urbanom pejzažu Beograda.

31.03.2025 Gradnja

Prvi projekat studija Zaha Hadid Architects u Gruziji – remek-delo koje redefiniše skyline Tbilisija

Studio Zaha Hadid Architects otkriva svoj prvi spektakularni projekat u Gruziji – impresivnu 42-spratnu kulu Cityzen Tower, koja će se uzdići u srcu Tbilisija, nedaleko od Centraln...