Plan rekonstrukcije hotela Jugoslavija

Portal "Beobild" istraživao je šta se desilo sa rekonstrukcijom hotela "Jugoslavija", da li će projekat konačno oživeti i šta ga je kočilo do sad.

Vesti o rekonstrukciji nekadašnjeg hotela “Jugoslavija” nisu novost za ovdašnju javnost. Prvi put se ozbiljno o ovom poduhvatu govorilo 2008. godine kada su obelodanjene namere investitora da rekonstruiše i proširi kapacitete objekta u moderan hotel iz lanca “Kempinski”.

Kako navodi ovaj portal specijalizovan za praćenje izgradnje i razvoja glavnog grada, grčki investicioni fond “QS Investment” je u dva navrata kupio po 50 odsto udela u vlasništvu kompanije i projekta - 2007. i 2010. godine, da bi u aprilu 2013. godine “Alpe Adria Hoteli” promenili ime kompanije u “Danube Riverside”. 

“Radi se o izuzetno profesionalnim i situiranim ljudima, dobro poznatim u svetu nekretnina, jer su razvili preko million kvadratnih metara nekretnina u poslednjih 10 godina. Među njima su vlasnici brojnih svetskih hotela, molova i rezidencijalnih projekata”, tvrdi Rajan Rajačić, predstavnik investitora. 

Nova kompanija je već prvih dana 2014. predstavila novu postavku objekta u prostoru, sa volumenima i prostornim zauzećem. Projekat je dobio i novi naziv, pa je budući kompleks predstavljen javnosti kao “Dunavska kapija”. 

Novine na projektu su, pre svega dve kule od po 133 metara, koje iako impresivne, ipak podsećaju da je ne tako davno, upravo spratnost bila navođena kao glavna prepreka za realizaciju ovog projekta. Ukupna površina celog kompleksa iznosi 137.000 metara kvadratnih. 

“Prilikom kupovine objekta, a i za sve vreme od 1974. od kada je poslednji 'visoki objekat' izgrađen u Beogradu, nikada nije postojao propis kojim je spratnost bila ograničena, sa izuzetkom tog zakona iz 1995. i sporadično davanih mišljenja zavoda za urbanizam. Zakon iz 1995. u pogledu ograničavanja spratnosti i mnogim drugim svojim manjkavostima, stavljen je van snage izmenama i dopunama nekoliko puta počevsi od 2006. pa sve do današnjih dana. Već izmenom iz 2006. takvo ograničenje nije bilo u zakonu, niti bilo kom urbanistickom propisu, a po najmanje u onim obavezujućim”,objašnjava Rajačić. 

Grad je ne zadugo nakon toga promovisao studiju spratnosti koja svakako nije razmatrala razvoj takvog projekta na tom potezu, iako je ostavila mogućnost investitorima da pokreću inicijative za usklađivanje sa urbanističkim propisima.

Međutim kako tvrdi Rajačić, i druge okolnosti nisu išle na ruku ovom projektu. 

“U momentu kupovine, predmet kupovine je bio plac sa urbanistickim aktom za izgradjnu cca 156.000 m2 BRGP i postojećim devastiranim i trošnim objektima; nije postojalo ograničenje spratnosti, a ni preporuke iz studije, već samo stav prodavca da između kupca i gradnje stoji projekat i pribavljanje odobrenja za izgradnju. Ono što se posle toga desilo, je da projekat nikada nije stigao do dozvole ali ni do odbijanja, već je nastupio period u kome su se promenili jedan za drugim svi značajni propisi i zakoni vezani za izgradnju”, podseća on. 

Da li treba graditi visoke objekte na tom mestu nije pitanje oko koga ima konsenzusa, ali na ogromnih pet hektara, koliko iznosi parcela, prema GUP-u je dozvoljen značajan broj kvadrata. 

Rajačić kaze da će biti uvaženi svi prethodni zahtevi urbanista, zadržani prodori ulica, objekti formirani u dve linije, zadržano puno prepoznatljivih delova originalnog resenja uklopljeno u današnje vreme i potrebe. 

“Hteo bih da vam skrenem pažnju da investitor nije 'fasciniran' soliterima, već da je to najcivilizovaniji odgovor na potrebu za povećanjem izgrađene površine zbog visine investicije i isplativosti celog projekta. Gledano sa te strane, kako bi vam se činilo da se 137.500m2 dobiju izgradnjom desetak osmospratnica i zauzimanjem maksimalnog koeficijenta", pita se Rajačić. 

"Bilo koja investicija u sektoru nekretnina koja se ne vraća za 12 godina maksimalno, potpuno je neisplativa i niko je nikada i nigde ne bi finansirao”, navodi on i dodaje neke pozitivne aspekte koncepta. 

“GUP dozvoljava 220.000 kvadrata - koncept predlaže 137.500 kvadrata; u GUP-u je navedeno 10 odsto zelenila - koncept predlaže = 26 odsto zelenila", navodi Rajačić.

Tokom rekonstrukcije biće poptuno obnovljena samo glavna hotelska zgrada, dok bi se ostali objekti u okviru kompleksa rušili. Nakon rekonstrukcije zgrada neće imati terase, niti havana braon pregrade na istima. Termička efikasnost objekta kao i njegova upotrebljivost su na prvom mestu, dok je na arhitektama zadatak da to uklope u okolinu. 

Projekat je u ranoj fazi razvoja. Sa novim konceptom prakticno je ponovo na početku. "Beobild" skreće pažnju da slike projekta ne predstavljaju konačno rešenje, već samo predlog koncepta. Izrada i usvajanje koncepta je preduslov, nakon čega sledi arhitektonski konkurs na kome će biti izabrano najbolje rešenje. Paralelno sa konkursom išla bi izrada PDR-a za ovu lokaciju, a nakon toga i ostale procedure. 

Ukoliko se novi koncept usvoji tokom narednog meseca, arhitektonski konkurs bi mogao biti raspisan već za šest meseci. Investitor je zainteresovan i potpuno otvoren za razna arhitektonska i druga kreativna rešenja, i to ne samo dizajn kompleksa već čitavog prostora oko njega. 

"Beobild" na kraju ocenjuje da je još uvek teško reći kakve su šanse za realizaciju ovog projekta, pogotovo imajući u vidu stanje domaće i svetske ekonomije. 

Finansiranje projekta od preko 270 miliona evra je samo po sebi velika misija u današnje vreme, a njegova realizacija svakako bi bila sjajna vest, zaključuje "Beobild".


Povezane teme

17.06.2025 Gradnja

Kako da koristite mermer u enterijeru

U poslednjih nekoliko decenija, mermer se ne koristi često u dizajnu enterijera. Kada se pomene mermer, mnogi ljudi imaju viziju velikih, rashladnih komora, zatvorene od poda do pl...

16.06.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects gradi svoj prvi muzej od zemlje u srcu Saudijske Arabije

Vizionarski tim Zaha Hadid Architects započeo je rad na spektakularnom muzeju Asaan, smeštenom u istorijskom okrugu At-Turaif u Diriji, u neposrednoj blizini Rijada.

02.06.2025 Gradnja

Geometrijsko čudo u srcu tropskog raja: futuristički paviljoni usred meksičkog parka

Na raskošnoj obali meksičke države Kintana-Roo, tamo gde se džungle Jukatana sreću s urbanim ritmom grada Četumala, arhitektonska čarolija se probudila iz zaborava.

13.05.2025 Gradnja

Terase i balkoni – mesto za opuštanje u svakom danu

Već dugo terase, ali i balkoni nisu samo dodaci domovima, već su postali ključni elementi u oblikovanju životnog prostora, spajajući funkcionalnost i estetsku vrednost.

13.05.2025 Gradnja

Muzej budućnosti u Šenženu: još jedno futurističko remek-delo iz ateljea Zaha Hadid Architects

U dinamičnom, tehnološki naprednom okruženju grada Šenžena, poznatog kao kineska dolina inovacija, otvorena je nova arhitektonska atrakcija koja već osvaja pažnju svetske javnosti...

12.05.2025 Gradnja

RAMSA potpisuje novo remek-delo na Menhetnu: neoklasični neboder sa dušom istorije i duhom savremenog luksuza

Na raskršću klasične elegancije i savremenog luksuza, na Menhetnu niče nova arhitektonska ikona – neboder koji spaja duh prošlih epoha sa ritmom modernog života.

28.04.2025 Gradnja

Arhitektonska čarolija u srcu pustinje: Foster + Partners projektuje ekskluzivni stambeni kompleks na ostrvu Lahik u Saudijskoj Arabiji

Vizionarski studio Foster + Partners, predvođen legendarnim arhitektom Normanom Fosterom, predstavio je spektakularnu arhitektonsku koncepciju za Lahik — luksuzno stambeno naselje...

15.04.2025 Gradnja

"Butterfly" – Skulpturalni neboder koji leprša iznad Vankuvera

U srcu Vankuvera, na prestižnoj lokaciji poluostrva Dauntaun, uzdiže se arhitektonsko čudo savremenog doba – Butterfly, spektakularni stambeni neboder visine 57 spratova, treći po...

07.04.2025 Gradnja

Studio Libeskind: Arhitektonska revolucija u predgrađu Pariza

Arhitektonski biro Studio Libeskind predstavio je ambiciozni projekat Fan d’Issy, futurističku zgradu sa geometrijskim, dinamičnim fasadama u pariskoj opštini Isi-le-Mulino.

01.04.2025 Gradnja

Kraj jedne ere: Hotel Jugoslavija nestaje sa mape Beograda

Nekada simbol prestiža, Hotel Jugoslavija danas je samo sećanje u urbanom pejzažu Beograda.

31.03.2025 Gradnja

Prvi projekat studija Zaha Hadid Architects u Gruziji – remek-delo koje redefiniše skyline Tbilisija

Studio Zaha Hadid Architects otkriva svoj prvi spektakularni projekat u Gruziji – impresivnu 42-spratnu kulu Cityzen Tower, koja će se uzdići u srcu Tbilisija, nedaleko od Centraln...