Ništa lakše i jednostavnije: postavljanje laminata u samo par koraka!

Postavljanje laminata je jedna od stvari koju, uz malo truda, možete uraditi i sami i uštedeti novac...

Pređimo odmah na stvar! Od alata vam je potreban skalpel, komplet alata za postavljanje laminata, gumeni čekić, ubodna testera i metar. Što se materijala tiče, osim laminata biće vam potrebna još i parna brana kao i lepljiva traka.

Na samom početku očistite površinu na koju ćete postaviti laminat. Generalno, laminat nije preterano zahtevna podna obloga i lako se postavlja po sistemu „uradi sam“. Moguće ga je postaviti na stari parket, daščani pod, linoleum, PVC pod, OSB ploče, brušeni kulir i slično, važno je da podloga bude suva i relativno ravna.

Kada donesete laminat u kuću ili stan on nije spreman odmah za postavljanje. Neophodno je da laminat odložite u prostoriju u kojoj ga nameravate postaviti na otprilike dan-dva, da odstoji na ravnoj i suvoj podlozi, kako bi se  prilagodio sobnim uslovima (temperatura, vlaga i sl).

Laminat možete lako, brzo i efikasno postaviti sami u svom domuphoto: iStock

Ukoliko laminat postavljate preko betonske podloge ili cementne košuljice, obavezno je postavljanje parne brane. Parna brana, najčešće predstavlja polietilensu foliju debljine 0.2 mm. Polaže se sa preklopom od 20 do 30 cm. Zadatak joj je da spreči prodor vlage iz donjih grejanih prostorija, i zaštiti laminat od građevinske vlage iz cementne košuljice.

Ukoliko laminat postavljate preko stare drvene podloge ili pločica parna brana se ne postavlja. Pored parne brane ispod laminata neophodno je postaviti foliju za prigušenje udarne buke. Istovremeno ta folija služi za poravnavanje manjih kvržica i na taj način obezbeđuje bolju podlogu za laminat. Ona se postavlja bez preklapanja.

Na našem tržištu moguće je naći zamenu za ovu foliju. Radi se o tankim pločama, nešto debljim nego folija, a koje imaju mnogo bolje efekte što se tiče sprečavanja buke i ravnanja podloge, od folije. Ukoliko ste u mogućnosti da nabavite podlogu za laminat u vidu ploča predlažemo da investirate u ovakvo rešenje.

Table koje stvaraju stabilnu i ravnu podlogu za laminat se samo poređaju po podu, i međusobno zalepe samolepljivom trakom. Preko podloge se jednostavno ređaju ploče laminata. Laminat se postavlja tako da duža stranica bude usmerena prema izvoru svetlosti. U uskim prostorijama i hodnicima laminat se, takođe, postavlja uzdužno.

Na ovaj način svetlost pada uzdužno na laminat i na taj način se sakrivaju sitnije nesavršenosti spojeva ploča laminata. Idealna temperatura za postavljanje laminata je 18 stepeni celzijusa. Samo međusobno spajanje laminata zavisi od sistema koji je proizvođač primenio. Kada se dođe do kraja reda, laminatna ploča će se morati skraćivati da bi se uklopila u raspoloživi prostor. Kada obeležavate laminat za sečenje radite to sa suprotne strane od one dekorativne, odnosno vidljive.

Postavite sami laminat u svom domu i tako značajno uštedite novacphoto: iStock

Takođe, kada sečete, laminat okrenite s dekorativnom stranom na dole kako zubi ubodne testere ili rotirajućeg lista ne bi oštetili melaminsku foliju. Na tržištu se može pronaći specijalizovani alat za sečenje laminata, međutim, čak i profesionalci koriste ubodne testere. Još o jednoj stvari treba da vodite računa. Naime, najmanji komad ploče na krajevima redova ne sme biti kraći od 20 cm. Kada ste postavili prvi red, dalje sve ide lakše. Nastavite dalje da ređate ploče po uputstvu proizvođača.

Na kraju sledi postavljanje lajsni. One imaju samo estetsku ulogu, naime one služe da pokriju diletacioni razmak između laminata i zida. One se kupuju na istom mestu gde i laminat, kako bi bile istog dezena. Takođe u zavisnosti od proizvođača način njihovog fiksiranja je različit i detaljno je objašnjen u uputstvu koje je proizvođač priložio.

Ono što je zajedničko i vrlo važno, lajsne se uvek pričvršćuju na zid, a nikada za sam laminat. Time se osigurava slobodno širenje i utezanje podne obloge ispod lajsne. Naravno,lajsnu na zid moguće je učvrstiti na više načina. Ukoliko ne želite da bušite zid, lajsnu zalepite silikonom.

Uostalom, pogledajte video sa detaljnim objašnjenjima i uverite se i sami koliko je lak ovaj proces:

Povezane teme

16.06.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects gradi svoj prvi muzej od zemlje u srcu Saudijske Arabije

Vizionarski tim Zaha Hadid Architects započeo je rad na spektakularnom muzeju Asaan, smeštenom u istorijskom okrugu At-Turaif u Diriji, u neposrednoj blizini Rijada.

02.06.2025 Gradnja

Geometrijsko čudo u srcu tropskog raja: futuristički paviljoni usred meksičkog parka

Na raskošnoj obali meksičke države Kintana-Roo, tamo gde se džungle Jukatana sreću s urbanim ritmom grada Četumala, arhitektonska čarolija se probudila iz zaborava.

13.05.2025 Gradnja

Muzej budućnosti u Šenženu: još jedno futurističko remek-delo iz ateljea Zaha Hadid Architects

U dinamičnom, tehnološki naprednom okruženju grada Šenžena, poznatog kao kineska dolina inovacija, otvorena je nova arhitektonska atrakcija koja već osvaja pažnju svetske javnosti...

13.05.2025 Gradnja

Terase i balkoni – mesto za opuštanje u svakom danu

Već dugo terase, ali i balkoni nisu samo dodaci domovima, već su postali ključni elementi u oblikovanju životnog prostora, spajajući funkcionalnost i estetsku vrednost.

12.05.2025 Gradnja

RAMSA potpisuje novo remek-delo na Menhetnu: neoklasični neboder sa dušom istorije i duhom savremenog luksuza

Na raskršću klasične elegancije i savremenog luksuza, na Menhetnu niče nova arhitektonska ikona – neboder koji spaja duh prošlih epoha sa ritmom modernog života.

28.04.2025 Gradnja

Arhitektonska čarolija u srcu pustinje: Foster + Partners projektuje ekskluzivni stambeni kompleks na ostrvu Lahik u Saudijskoj Arabiji

Vizionarski studio Foster + Partners, predvođen legendarnim arhitektom Normanom Fosterom, predstavio je spektakularnu arhitektonsku koncepciju za Lahik — luksuzno stambeno naselje...

15.04.2025 Gradnja

"Butterfly" – Skulpturalni neboder koji leprša iznad Vankuvera

U srcu Vankuvera, na prestižnoj lokaciji poluostrva Dauntaun, uzdiže se arhitektonsko čudo savremenog doba – Butterfly, spektakularni stambeni neboder visine 57 spratova, treći po...

07.04.2025 Gradnja

Studio Libeskind: Arhitektonska revolucija u predgrađu Pariza

Arhitektonski biro Studio Libeskind predstavio je ambiciozni projekat Fan d’Issy, futurističku zgradu sa geometrijskim, dinamičnim fasadama u pariskoj opštini Isi-le-Mulino.

01.04.2025 Gradnja

Kraj jedne ere: Hotel Jugoslavija nestaje sa mape Beograda

Nekada simbol prestiža, Hotel Jugoslavija danas je samo sećanje u urbanom pejzažu Beograda.

31.03.2025 Gradnja

Prvi projekat studija Zaha Hadid Architects u Gruziji – remek-delo koje redefiniše skyline Tbilisija

Studio Zaha Hadid Architects otkriva svoj prvi spektakularni projekat u Gruziji – impresivnu 42-spratnu kulu Cityzen Tower, koja će se uzdići u srcu Tbilisija, nedaleko od Centraln...

13.03.2025 Gradnja

Foster + Partners: Revolucionarni ekološki neboderi sa panoramskim pogledom na Temzu

Londonski horizont uskoro će obogatiti impozantni arhitektonski kompleks koji nosi pečat jedne od najuticajnijih svetskih firmi – britanskog biroa Foster + Partners.