Ovi projekti pokazuju širinu impresivnih rezultata japanske firme i dubinu njihovog istraživanja materijala...
Arhitektura je definisana materijalima. Način na koji se zgrada oseća, kako se otvara prema svetlosti i njen uticaj na životnu sredinu povezani su sa onim od čega je napravljena. Rad jednog od najznačajnijih dizajnera u savremenoj arhitekturi, Kenga Kume se nadograđuje na nasleđe japanskog zanatstva dok istovremeno preispituje način na koji koristimo materijale.
Njegova arhitektonska firma sa sedištem u Tokiju, Kengo Kuma & Associates, stvorila je raznovrstan portfolio projekata koji izgledaju lagano, uravnoteženo i fluidno. Ne samo da je praksa da se materijali osećaju monumentalno sami po sebi, već oni takođe reinterpretiraju tradiciju i lokalni kontekst. Ovo su neki od najimpresivnijih primeraka...
ZGRADA ZA ISTRAŽIVANJE SVEPRISUTNOG RAČUNARSTVA, TOKIO
Dizajnirana za novu univerzitetsku oblast istraživanja sveprisutnog računarstva, Daiwa Research Building se odvaja od konvencije i stvara „meku zgradu“ napravljenu od drveta i zemlje. Serija ploča od kedrovog drveta nalik na ljusku je formirana kako bi se stvorila nežno talasasta fasada koja je i organska i glatka. Objekat obuhvata galerije i sale za predavanja, kao i zatvorene i otvorene prostore za rekreaciju. U prizemlju se oslobađa prostor za formiranje natkrivene staze za šetnju do bašte iza zgrade. Upečatljiv kontrast u odnosu na druge zgrade koje čine Univerzitet u Tokiju, ritmička uzvišenja istraživačkog centra su prekinuta na različitim mestima gde zastakljivanje dozvoljava prirodnom svetlu da uđe. Fasadne daske od kedra su raspoređene u grupe od po pet ili deset, a zatim dijagonalno postavljene preko trospratne spoljašnjosti zgrade. Zgrada takođe koristi revolucionarnu tehnologiju sa stotinama senzora za praćenje i regulisanje unutrašnjeg okruženja.