Gradnja koja opominje: kakvo nasleđe ostavljamo budućim generacijama?

Ovaj "plastični Stounhendž" je spomenik našeg vremena...

Naši preci su nam ostavili Stounhendž. Nova instalacija londonske firme Vatraa postavlja pitanje kakvo nasleđe mi ostavljamo budućim generacijama? Odgovor na ovo pitanje nije nimalo lak, ali jedno je sigurno: ovakva jedna plastična građevina će mnoge od nas naterati da stavimo prst na čelo i dobro razmislimo o godinama koje dolaze.

Pre oko 5.000 godina, naši preci su izgradili Stounhendž od kamenja koje su verovatno vukli stotinama milja. Ove godine, potomci naših predaka izgradili su Stounhendž 2.0, ali od 16.000 recikliranih plastičnih boca. Plastični spomenik, kako inače i glasi pun naziv ovog projekta, nalazi se u južnom milanskom naselju, gde je otkriven sredinom oktobra.

Dizajniran od strane londonske arhitektonske firme Vatraa, ovaj nesvakidašnji spomenik je napravljen po uzoru na veliki i svima dobro poznati Stounhendž, ali umesto kamenja, arhitekte su umotale tri ogromne gomile plastičnih boca u žičane mreže i složile forme. Instalacija je rezultat konkursa koji je bio deo kampanje za podizanje svesti o uticaju zagađenja životne sredine plastikom.

Da se podsetimo surove statistike: za plastične kese može biti potrebno oko 20 godina, za plastične slamke 200 godina, a za plastične četkice za zube i do 500 godina da se razgrade. Ovaj plastični spomenik se sastoji od recikliranih plastičnih boca lokalnog porekla a imajući u vidu pomenute brojke, kada bi se ova skulptura ostavila netaknutom - mogla bi da stoji na istom mestu budućih 450 godina. Nadamo se da su sada stvari malo jasnije.

Naši preci su nam ostavili čudesne građevine kao što su piramide, Koloseum ili Stounhendž, ali kako stvari sada stoje, deo našeg nasleđa bi lako mogao biti plastični otpad. Tim arhitekata je razmišljao o ponovnom stvaranju jedne od egipatskih piramida ali se Stounhendž ipak materijalizovao kao najčistiji oblik izgradnje. 

Arhitekte nisu mogle da ugrade temelje u zemlju, pa je spomenik postavljen na dva čvrsta čelična bloka. Iznad njega, tri „stuba“ su u stvari šuplje strukture sa kožom od 20-tak cm debljine sastavljenom od plastičnih boca. Svaki stub je umotan u žičanu mrežu, čija je površina posebno oblikovana kako bi se dodala tekstura koju bi kameni stub mogao pokazati, na osnovu postojećeg 3D modela Stonhendža.

Analogija sa Stounhendžom je istovremeno upečatljiva i poražavajuća. Oblik spomenika je svima nama dobro poznat, ali njegov sadržaj je uznemirujući. I to je poenta. Svi oni koji su radili na ovom projektu želeli su da se ljudi zapitaju: da li nam je stalo do nasleđa koje ostavljamo svojim unucima? 

Ako je odgovor „da“, šta bi osoba kojoj je stalo do svog nasleđa uradila u ovoj konkretnoj situaciji?

Povezane teme

16.06.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects gradi svoj prvi muzej od zemlje u srcu Saudijske Arabije

Vizionarski tim Zaha Hadid Architects započeo je rad na spektakularnom muzeju Asaan, smeštenom u istorijskom okrugu At-Turaif u Diriji, u neposrednoj blizini Rijada.

02.06.2025 Gradnja

Geometrijsko čudo u srcu tropskog raja: futuristički paviljoni usred meksičkog parka

Na raskošnoj obali meksičke države Kintana-Roo, tamo gde se džungle Jukatana sreću s urbanim ritmom grada Četumala, arhitektonska čarolija se probudila iz zaborava.

13.05.2025 Gradnja

Muzej budućnosti u Šenženu: još jedno futurističko remek-delo iz ateljea Zaha Hadid Architects

U dinamičnom, tehnološki naprednom okruženju grada Šenžena, poznatog kao kineska dolina inovacija, otvorena je nova arhitektonska atrakcija koja već osvaja pažnju svetske javnosti...

13.05.2025 Gradnja

Terase i balkoni – mesto za opuštanje u svakom danu

Već dugo terase, ali i balkoni nisu samo dodaci domovima, već su postali ključni elementi u oblikovanju životnog prostora, spajajući funkcionalnost i estetsku vrednost.

12.05.2025 Gradnja

RAMSA potpisuje novo remek-delo na Menhetnu: neoklasični neboder sa dušom istorije i duhom savremenog luksuza

Na raskršću klasične elegancije i savremenog luksuza, na Menhetnu niče nova arhitektonska ikona – neboder koji spaja duh prošlih epoha sa ritmom modernog života.

28.04.2025 Gradnja

Arhitektonska čarolija u srcu pustinje: Foster + Partners projektuje ekskluzivni stambeni kompleks na ostrvu Lahik u Saudijskoj Arabiji

Vizionarski studio Foster + Partners, predvođen legendarnim arhitektom Normanom Fosterom, predstavio je spektakularnu arhitektonsku koncepciju za Lahik — luksuzno stambeno naselje...

15.04.2025 Gradnja

"Butterfly" – Skulpturalni neboder koji leprša iznad Vankuvera

U srcu Vankuvera, na prestižnoj lokaciji poluostrva Dauntaun, uzdiže se arhitektonsko čudo savremenog doba – Butterfly, spektakularni stambeni neboder visine 57 spratova, treći po...

07.04.2025 Gradnja

Studio Libeskind: Arhitektonska revolucija u predgrađu Pariza

Arhitektonski biro Studio Libeskind predstavio je ambiciozni projekat Fan d’Issy, futurističku zgradu sa geometrijskim, dinamičnim fasadama u pariskoj opštini Isi-le-Mulino.

01.04.2025 Gradnja

Kraj jedne ere: Hotel Jugoslavija nestaje sa mape Beograda

Nekada simbol prestiža, Hotel Jugoslavija danas je samo sećanje u urbanom pejzažu Beograda.

31.03.2025 Gradnja

Prvi projekat studija Zaha Hadid Architects u Gruziji – remek-delo koje redefiniše skyline Tbilisija

Studio Zaha Hadid Architects otkriva svoj prvi spektakularni projekat u Gruziji – impresivnu 42-spratnu kulu Cityzen Tower, koja će se uzdići u srcu Tbilisija, nedaleko od Centraln...

13.03.2025 Gradnja

Foster + Partners: Revolucionarni ekološki neboderi sa panoramskim pogledom na Temzu

Londonski horizont uskoro će obogatiti impozantni arhitektonski kompleks koji nosi pečat jedne od najuticajnijih svetskih firmi – britanskog biroa Foster + Partners.