Gletovanje zidova je zabavan i jednostavan postupak

Više slika

Više slika

Mislite da je gletovanje zidova komplikovano i da vam je neophodna pomoć profesionalaca?

Ravnanje unutrašnje ili spoljne zidne površine uz pomoć glet hobli i špahtli naziva se gletovanje i ujedno je postupak pripreme zidova za njihovo premazivanje, odnosno krečenje.

Primenjuje se kada je potrebno eliminisati manje nedostatke na površinama odnosno svaku neravninu do 3 mm jer kod gleta dolazi do skupljanja pri sušenju.

Priprema zidova

Prvi korak je da pripremite zid za gletovanje. Ukoliko je zid veoma prljav ili mastan obavezno kupite kalijumov sapun, razmutite ga u toploj vodi i premažite zid i sačekajte da se osuši. Sledeće je nanošenje podloge. U farbari možete da kupite multikolor podlogu koja se sa vodom meša u odnosu 1 deo podloge i 8 delova vode. Time premažite zid. Ukoliko je zid problematičan u smislu vlage ili kondenzacije, pre podloge zidove namazati nekim sredstvom protiv buđi. Zidove lošeg kvaliteta premazuju se podlogom veće koncentracije. U nekim slučajevima i 1:1.

Prvi sloj

Za prvi sloj glet masa mora biti nešto gušća. Glet masa se dobija tako što se u vodu dodaje glet prašak/masa i meša mikserom. Zavisno od neravnina na zidu odredićete gustinu. Veće neravnine zahtevaju deblji sloj gleta pa će i masa biti gušća. Za prvu „ruku“ masa bi trebala da liči na vrlo meko testo. U tu smesu dodajte, obavezno, malo podloge (2dl na pola kofe od poludisperzije) kako bi masa bila elastičnija i bolje se lepila na zid.

Kada nakon mešanja glet masa postane homogena, važno je ostaviti je da odstoji petnestak minuta. Nakon toga je potrebno opet je promešati i pristupiti samom gletovanju. Materijal se stavlja na gletericu koja se postavlja ukoso na zid i tako se nanosi glet masa. Neravni zidovi zahtevaju deblji sloj gleta, tako da je kod njih pritisak na gletericu manji i obrnuto. Ćoškovi se gletuju uz pomoć špahli. U prvoj "ruci" gletovanja ne treba da update u paniku u slučaju pojave neravnina.

Gletovanje zidova - šmirglanje i drugi sloj gleta

Nakon nanošenja prvog sloja gleta i njegovog sušenja, radi se šmirglanje. Šmirglanje se vrši kružnim pokretima i njime se skidaju sve izbočine sa zidova. Nakon završetka šmirglanja neophodno je zid opet premazati podlogom kako bi se bolje vezao drugi sloj gleta. Drugi sloj gleta se priprema isto kao i prvi, ali je razlika što je on sada nešto ređi. Njime se popunjavaju rupe i neravnine koje su ostale nakon prvog sloja. Nakon nanošenja drugog sloja gleta i njegovog sušenja, opet se pristupa šmirglanju koje bi trebalo da dovede do potpuno ravnog zida bez izbočina i udubljenja.

Ukoliko niste zadovoljni i čini vam se da niste dobili potpuno ravan zid, možete postupak gletovanja ponoviti još jednom, ovoga puta još ređom glet masom. Nakon završetka gletovanja pristupite bojenju zidova.

Pogledajte kako to rade profesionalci.

N.V.T.

 

Povezane teme

16.03.2024 Gradnja

Početak obnove trga Nikole Pašića: osveženje urbanog središta

Obnova trga neće značajno menjati njegov trenutni izgled, već će se fokusirati na takozvane funkcionalne intervencije.

13.03.2024 Gradnja

10 najboljih opcija podova za vaš dom u 2024. godini

Sa tekućim inovacijama u industriji podnih obloga, i vlasnici kuća i dizajneri imaju pristup mnogo uzbudljivoj paleti opcija u godini koja je pred nama.

10.03.2024 Gradnja

Održivi materijali iz mora: revolucija u građevinskoj industriji

Danas se mnoga istraživanja i razvojna praksa fokusiraju na kreiranje materijala koji su bazirani na biološkim izvorima, koristeći otpad i nusprodukte iz proizvodnje hrane kao pote...

07.03.2024 Gradnja

Inspirativna kolekcija keramičkih podnih i zidnih obloga inspirisana visokom modom

U svetu dizajna enterijera, nove kolekcije Iris Ceramica predstavljaju višestruke i eklektične površine koje transformišu različite inspiracije u prostore sa izražajnom ličnošću.

04.03.2024 Gradnja

Prvi pogled na stambeno - poslovni kompleks Tempo Tower na Bežanijskoj kosi

Kompleks "Tempo Tower" dominiraće svojim modernim izrazom, sa tri volumena na zajedničkoj osnovi i najvišom kulom od 34 sprata.

01.03.2024 Gradnja

Održiva gradnja i njeni ključni aspekti

Fokusirajući se na obnovljive izvore energije, recikliranje materijala, smanjenje emisije ugljen-dioksida tokom izgradnje i ekološki prihvatljive građevinske prakse, možemo znatno...

27.02.2024 Gradnja

Najpopularnije boje i dizajn fugni za vaše pločice

Sa pravilnim odabirom boje fugni, možete postići iznenađujuće efekte koji će dodati karakter i stil vašem domu.

24.02.2024 Gradnja

Reef Rocket: održiva alternativa tradicionalnom cementu

Zakoračite u budućnost u kojoj se trajni materijali mogu uzgajati poput useva, regenerišući otpad i ublažavajući zagađenje životne sredine.

21.02.2024 Gradnja

Novi Dorćol: ekskluzivnost i očuvanje istorije u novom stambeno-poslovnom kompleksu

Projekat je uspešno integrisao delove postojećih proizvodnih hala sa novim objektima, čime je ne samo sačuvao nasleđe industrijske arhitekture već i dodao autentičnost i ekskluzivn...

18.02.2024 Gradnja

Nastavljeni radovi na revitalizaciji sportske hale u Grockoj

Očekuje se da će radovi na završetku sporstke hale u Grockoj trajati do juna 2024. godine, kada će sportska hala konačno biti predstavljena zajednici, i postati integralni deo loka...

15.02.2024 Gradnja

CornWall: inovativni biorazgradivi materijal za održivu gradnju

Napravljen je od organskog otpada a u procesu stvaranja koristi se obnovljiva energija, što znači da ovaj materijal ne samo da pruža ekološki prihvatljivu alternativu, već takođe p...