Iako na modernim građevinama mogu delovati kao element novijeg datuma, brisoleji su zapravo elementi arhitekture koji su vekovima korišćeni za zaštitu od sunca u toplijim krajevima.
U vrelim klimatskim podnebljima postoje mnogobrojni tradicionalni načini zaštite od sunčeve toplote, od perforiranih kamenih paravana koji se protežu preko velikih površina prozorskih otvora kakve možemo da susretnemo u arhitekturi Tadž Mahala, do zastora od bambusa koji se tradicionalno koristi u Japanu, montirajući se sa spoljne strane prozora.
Moderne brisoleje je u fokus arhitekata uveo Le Korbizije. Le Korbizije je tokom tridesetih godina prošlog veka mahom projektovao građevine u vrelim klimatskim podnebljima. Razmišljajući kako da reši problem pregrevanja objekata tokom letnjih meseci, Le Korbizije se dosetio brisoleja. Počeo je da koristi paravane za zaštitu od sunca kao funkcionalan i važan estetski element arhitekture na mnogim svojim objektima.
photo: iStock
Le Korbizije je čak konstruisao brisoleje sa pokretnim mehanizmima za neke od svojih objekata, na ovaj način omogućavajući zaštitu od sunca tokom leta i prodor sunčeve svetlosti u objekte tokom zime. Posle ovog „izuma“, brisoleji su postali popularni i često korišćeni za zaštitu od sunca na izloženim fasadama objekata. Pojavom klima-uređaja postaje jeftinije rashlađivati prostorije nego projektovati i ugrađivati različite strukture na fasadu objekta.