Bilo da je reč o trpezariji kao zasebnoj prostoriji ili kao delu neke prostorije (dnevni boravak ili kuhinja), ovaj deo doma jee mesto gde se okupljaju porodica i prijatelji…
U svakoj trpezariji najvažniji su sledeći komadi nameštaja – sto, stolice i komoda/ormar. Na navedenu 'bazu' nameštaja se kasnije mogu dodavati, u skladu sa funkcionalnim i estetskim potrebama i ostali elementi (tepih, dodatni stočić za odlaganje predmeta, dekorativni elementi poput slika, svećnjaka, i drugo).
Osnovni nameštaj i male trpezarije
Dobar izbor stola (najčešći oblici su četvrtasti, ovalni i okrugli) najvažniji je za optimalno opremanje svake trpezarije. U manjim prostorima trebalo bi izbegavati masivnije stolove većih dimenzija, jer se na taj način stvara utisak 'pretrpanosti' i narušava osećaj komfora koji je u ovoj prostoriji vrlo važan.
Preveliki stolovi neće ostaviti ni dovoljno mesta za komodu koja može dobro da posluži za odlaganje svega što je u ovoj prostoriji potrebno imati 'pri ruci' - pribora za jelo, stolnjaka, čaša i sl. Manji okrugli ili četvrtasti stolovi (do četiri osobe) izrađeni od laganijih materijala, pokazaće se kao dobro rešenje za ovakve prostore. Ovalni stolovi se obično izrađuju za šest osoba, pa su adekvatniji za srednje ili veće trpezarije.
Dodatni bonus su svakako stolovi koji imaju mogućnost rasklapanja. Ako je prostor trpezarije izuzetno mali, predlažemo da na jedan kraj stola umesto stolica postavite klupu ili se odlučite za klasičnu ugaonu garnituru.
Nakon izbora oblika i veličine stola, u manjim trpezarijama je važno odabrati i dobar osnovni kolorit – kao i za sve ostale manje prostore, predlažemo upotrebu svetlih i nežnijih tonova koji će stvoriti osećaj prostranosti i čistoće.
Ako ste ljubitelj jarkih boja, predlažemo da ih koristite tako da osnovni tonovi budu bilo koje nijanse bele (bež, bela kafa, slonova kost…) koju potom kombinujete s jednom, ili najviše dve jarke boje .
Za manje trpezarije preporučujemo stolice s ravnim nogicama (ako su nogice izbočene prema van, oduzeće dragocen prostor i zapinjati jedna za drugu), kao i stolice na rasklapanje.
Ako je trpezarija u zasebnoj prostoriji, ona se može urediti u bilo kom stilu. Ako je deo dnevnog boravka ili kuhinje, trpezarija bi trebalo da bude u istom stilu kao i ostatak prostora. Dok sto i stolice treba das u u jednom stilu, to nije obavezno za komode i ostale dekorativne elemente.
Trpezarija će dobiti na dinamici ako se uz minimalistički sto i stolice nađe neka 'retro' garnitura ili starinski svećnjaki. Ipak, za ovakva mešanja stilova predlažemo prethodno savetovanje sa stručnjacima.
U manjim trpezarijama nemojte postavljati velika rasvetna tela, već ona manjih dimenzija ali jačeg intenziteta. Najjače svetlo neka dolazi iz rasvetnog tela smeštenog iznad trpezarijskog stola.
To glavno svetlo po pravilu treba da bude luster okačen nešto niže nego što bi to bio slučaj u ostalim prostorijama, na visinu od oko 200 cm tako da je svetlo što bliže stolu čime se postiže osećaj intimnosti i topline. Dodatna rasveta je poželjna, i to kao podne lampe ili manje stone lampe na komodi.
Velike trpezarije
U velikim, prostranim trpezarijama vrlo će lepo izgledati veliki stolovi četvrtastog oblika (idealno za velike porodice i one koji često imaju veći broj gostiju). Ovakav sto će već svojim dimenzijama delovati otmeno, a dopunjen stolicama s višim naslonima za leđa i ruke odisaće atmosferom svečanosti.
U izuzetno velikim prostorima dobro će izgledati i veliki okrugli stolovi.
Za klasične prostore predlažemo četvrtaste ili okrugle masivne drvene stolove i stolice (posebno su pogodne izrezbarene drvene stolice u kombinaciji s kožom), dok za kontinentalnu varijantu rustike predlažemo četvrtaste masivne stolove jednostavnih linija (bolje su stolice koje nemaju naslone za ruke). U savremeno uređenim prostorima lepo će izgledati veliki stakleni ili aluminijumski stolovi u setu sa stolicama istog materijala.