DOM KARIMA RAŠIDA

Više slika

Više slika

Karim Rašid je jedan od najplodnijih dizajnera svoje generacije. Preko 3000 dizajna u proizvodnji, preko 300 nagrada i rad u preko 35 zemalja, svedoče o njegovom legendarnom dizajnu.

Moja kuća je osamljeno utočište, smeštena u blizini grada, zapravo samo 45 minuta od njega, a ipak tako daleko. Zovem je "My belvedere" (ital. Lep pogled) i moje ljubavno gnezdo. Kada putujete poslovno onoliko često koliko ja to činim, ne želite da na odmor idete avionom. Ustvari, moram da priznam da skoro i nisam išao na odmor za ovih poslednjih deset godina, otkako sam otvorio studio u Njujorku. Ili sam bio prezauzet ili pak iznalazio razloge da ostanem u Njujorku i kad sam imao par slobodnih dana. Da se ne lažemo, čak i poslovna putovanja su nepodnošljiva. Avioni su grozni, a promena vremenske zone ubija. Kad će se svet prebaciti na internet vreme? Kad li ću moći da se prebacim na drugi kraj sveta u jednom trenutku?

Nikad nisam mislio da ću kupiti kuću na selu, s obzirom da sam alergičan na travu, drveće, polen itd. Izduvni gasovi i gradski smrad ne smetaju mom sistemu. Odlučio sam da zatvorim studio u avgustu. Uz to bih voleo da pokrenem peticiju i da sve firme u Njujorku prestanu sa radom u toku ovog nepodnošljivo toplog meseca, kao što to čine slobodoumni evropljani i da naučimo da ne radimo ništa čitavih mesec dana. Teško mi je i da zamislim da ne radim ništa ni jedan dan, ali bih želeo da uživam u hedonizmu i zbog toga me malo grize savest. Nisam senzualist, ali sam smatrao da je trebalo da potražim kućicu kao strukturu. S obzirom da sam odrastao u Kanadi gde su naizgled svi posedovali kuće, osim moje porodice, oduvek sam maštao da imam jednu u kojoj ću moći da pijem pivo i ubijam komarce. Tako sam se uputio za Kroton na reci Hadson, sastao se sa pravim agentom za nekretnine koji mi je pokazao tri preskupe „rupe“. Zašto Kroton? Zato što sam obećao sebi, pošto sam doživeo jednom vikend iz noćne more u Hamptons-ima, da neću sebi dozvoliti da se zaglavim tri sata u saobraćaju svake nedelje uveče, kao tipični dostojanstveni Njujorčanin. Mislio sam da je lepota Njujorka u tome što smo svi kreativno i kulturno različiti slobodoumni pojedinci, dok nisam primetio letnje vikendaše koji se vraćaju kućama posle vikenda. Tako da je uslov za moju kuću bio, da bude udaljena ne više od jednog sata avionom, brodom ili vozom, i pošto nisam pod broj jedan za vodu, a avionom letim jedino kad moram zbog posla, Metro North voz mi je bio jedina uzdanica (uz to imam malo poštovanja prema automobilskoj industriji, sva mi kola isto igledaju-ružna i prestilizovana). Pošto sam pogledao te tri skupe kuće (čitaj „rupe“) u predgrađu, vratio sam se vozom i rekao sebi „ma zaboravi“. Možda bi trebalo da uskočim u avion za Mediteran, gde nema komaraca (zahvaljujući prekomernim količinama kolonjske vode na preplanulim obožavaocima plaže i Speedo kupaćih gaćica). Ta misao je izazvala Internet potragu, koja se završila pronalaženjem tech-built panel system (od ploča), žuto-plave kuće iz 1956.godine, kuće koja je dovoljno udaljena, laka za održavanje, dovoljno blizu i da sam mogao da je kupim preko Interneta.

Tech-built kuće su bile deo pokreta, koji je počeo sa „kućama iz kutije“ iz Sears-a 1909. Tad ste mogli da kupite celu kuću iz kataloga, da vam je dostave i da vam je lokalna kompanija montira. Baš kao Buckminster Fuller-ova Dymaxion kuća i mnoštvo drugih eksperimentalnih jeftinih „kuća iz kutije“. Ova kuća se prodavala za samo 4000 dolara i montirala se za tri dana, zahvaljujući sistemu od ploča, greda i stubova. Koncept radikalno nove kuće se zasnivao na tome, što nema prvog i drugog sprata, već samo podrum i potkrovlje. Carl Koch, arhitekta koji je izmislio tech-built, je rekao da podrum postaje dnevna soba, a tavan postaje spavaća soba tj. sobe, tako što se pregradi jednom jedinom izlivenom betonskom pločom. Tako da, zapravo ne postoje pravi podrum i tavan. Mreža ploča dozvoljava prozore bilo gde, tako da kuća može biti više orijentisana ka pogledima, suncu, svetlosti i ventilaciji. Unošenje mog nameštaja se činilo savrsenim i opšti utisak je bio dobar (kuća je imala samo dva vlasnika, tako da je skoro bila u savršenom stanju i skoro identična originalnoj konstrukciji iz 1956.-e). To je mesto iz sna, gde moja supruga i ja radimo i što je još bitnije, gde se odmaramo, meditiramo i regenerišemo. Sledeće prebivalište ću ja dizajnirati, nadam se pre svoje pedesete i nadam se da će biti skroz od plastike, jedna tehnoorganska kuća dvadesetprvog veka.

Autor teksta: Karim RAŠID

Povezane teme

20.03.2024 Arhitektura

Lepota skandinavske arhitekture: elegancija, minimalizam i funkcionalnost

Skandinavski stil arhitekture je jedinstveni izraz koji kombinuje funkcionalnost, estetiku i prirodne elemente kako bi stvorio harmonične i udobne prostore.

18.03.2024 Arhitektura

Savršen spoj moderne arhitekture i tropskog okruženja

Ovaj moderan dom je izvanredan primer kako se arhitektura može skladno i sa poštovanjem uklopiti sa prirodom.

16.03.2024 Arhitektura

Savremena arhitektura u prirodi: impresivan energetski efikasan dom u šumi

Ova elegantna i udobna kuća nudi impresivno iskustvo u intimnom okruženju šume, dok vas njen raspored i unutrašnje i spoljašnje karakteristike pozivaju da se opustite i uživate svi...

14.03.2024 Arhitektura

Neverovatan spoj prirode i arhitekture: kilometarski muzej koji lebdi iznad jezera

Japanski arhitekta Džunja Išigami nedavno je predstavio svoj najnoviji dizajnerski podvig: Zaishu muzej umetnosti, dug jedan kilometar, koji se proteže preko veštačkog jezera u kin...

12.03.2024 Arhitektura

Luksuzna ekološka kuća na obali jezera: spoj inovacije i prirode

Arhitektonski studio koji je bio zadužen za ovaj projekat tražio je idealno okruženje u okviru koga bi mogao da primeni inovativne građevinske tehnike i materijale, a sve u cilju s...

10.03.2024 Arhitektura

Futuristička kuća na brdu: beton kao simbol inovativne arhitekture i emotivnog dizajna

U savremenoj arhitekturi, beton nije samo građevinski materijal, već i simbol modernosti, izdržljivosti i funkcionalnosti. Savršen primer za to je ova ogromna građevina nazvana Kuć...

08.03.2024 Arhitektura

Tople i funkcionalne kućice za susret sa prirodom u bilo koje doba godine

Svaki detalj, od minimalističkog dizajna do rustičnih elemenata, ovde je pažljivo osmišljen kako bi se postigao sklad sa okruženjem.

06.03.2024 Arhitektura

Arhitektura i prirodno okruženje: harmonija ili konflikt?

Kroz kreativne i inovativne pristupe, arhitekte mogu transformisati konfliktne situacije u prilike za poboljšanje kvaliteta života i zaštite životne sredine.

04.03.2024 Arhitektura

Elegantan spoj luksuza i arhitektonske genijalnosti

Ova kuća zauzima jedno od poslednjih slobodnih mesta u prestižnom okrugu, i svojim vlasnicima nudi jedinstvenu priliku za kreiranje modernog i elegantnog doma.

02.03.2024 Arhitektura

Mikro kućice: savršen balans između praktičnosti, održivosti i udobnog života

Ovi čarobni domovi na točkovima pružaju ne samo sklonište od spoljašnjeg sveta, već i oazu inspiracije i smirenosti.

29.02.2024 Arhitektura

Mercedes - Benz gradi svoj prvi rezidencijalni toranj u Dubaiju

Luksuzna automobilska kompanija u partnerstvu sa emiratskom kompanijom Binghatti, u samo srce grada Dubai donosi prvu stambenu zgradu od 65 spratova.