VRT POKRAJ ZALIVA - Singapur

Više slika

Više slika

Tokom duge i veoma zanimljive istorije uređivanja životnog prostora i predela, uvek su postojala mesta i dela koja su se više isticala od drugih...

...privlačila veću pažnju, plenila lepotom, intrigirala ljudsku maštu i često su zbog toga smatrana čudom. Međutim, koliko su bila jedinstvena i inovativna, toliko su bila i komplikovana za izvođenje.

Da bi takva dela nastala, često je potrebno dosta vremena, ali kako je čovečanstvo napredovalo tako je i vreme za brušenje ovakvih dijamanata bilo sve kraće i kraće. Danas u XXI veku, moderno doba i razvoj novih tehnologija i materijala diktiraju tako brz tempo prilagođavanja, da je ceo progres razvoja društva postala jedna veoma interesantna trka. Korišćenje novih tehnologija, naučnih otkrića, ekološki bezbednijeg i fleksibilnijeg gradivnog materijala, omogućava nam da izvodimo takve dizajnerske poduhvate, koje do pre par godina uopšte nismo mogli ni da zamislimo u svetu hortikulture i pejzažne arhitekture.

Vodeći projekti u svetu pejzažne arhitekture nam u poslednjih par decenija dolaze iz tehnološki najrazvijenijih zemalja. Države dalekog Istoka: Japan, Makao, Tajland, Kina, Južna Koreja, Singapur... su vodeće sile u razvoju i inovacijama svetske privrede. Pored toga njihova viševekovna tradicija poštovanja i poznavanja prirode, im daje dodatnu prednost u boljem uređivanju i održivom razvoju predela i pejzaža. Zvaničnici grada Singapura (ostrvo-grad-država) su 2006-te godine raspisali internacionalni konkurs veoma inspirativnog naziva "Vrt pokraj zaliva" ("Garden by the bay") za uređenje velike zelene površine blizu veštačkog jezera (Marina reservoir) na obali grada. U jezero se ulivaju dve najveće reke (Singapurska reka i reka Kallang) i veštački kanal Gejlang (Geylang River). Jedan od glavnih zadataka ovog zaliva i veštačke vodene akumulacije, jeste prečišćavanje i akumuliranje slatke vode za stanovništvo, na što prirodnijem načinu i sa što većom samoodrživošću.

Svrha konkursa je bila predstavljanje Singapura kao grada u jednom velikom vrtu. Park bi bio napravljen i prilagođen prvenstveno stanovnicima Singapura, takoreći, "krojen po njihovoj meri", i služio bi kao jedan od glavnih repera i simbola grada. Naravno, jedna od bitnijih ideja vodilja je bila korišćenje parka kao važne turističke atrakcije. Preko 170 kompanija iz celog sveta se prijavilo za ovaj zadatak, i bilo je veoma kreativnih rešenja, tako da su na kraju bila proglašena dva pobednika: "Grant Associates" (za realizaciju Južnog dela  zaliva - Bay South) i "Gustafson Porter" (Istočni deo zaliva - Bay East) oba iz Velike Britanije. Kasnije je odlučeno da se naknadno uredi i Centralni deo zaliva, koji bi spojio južnu i istočnu stranu. Radovi su započeti novembra 2007, a završeni (i otvoreni za posetioce) oktobra 2011. Dizajn parka i pratećih atrakcija, krasi veoma originalna ideja, koja je omogućila veliki turistički potencijal ovog parka. Kao mesto spiritualne relaksacije i vraćanja mentalnog mira i harmonije, park je podeljen u nekoliko edukativnih celina koje se međusobno prožimaju.

Delovi parka su osmišljeni kao posebne atrakcije, ali se međusobna održivost i interaktivnost mogu videti na svakom koraku. Kao primer treba istaći skupinu veštačkog "super-drveća" visokog od 25 do 50 metara. Pejzažne arhitekte su želele da posetiocima ponude iskustvo šetnje među krošnjama veoma visokog drveća, nalik onima u rezervatu Australije "Dolina divova" (Valley of the giants). Na vrhovima krošnji su postavljene solarne ploče koje skupljaju sunčevu energiju (skladište je i distribuiraju je za potrebe parka), dok kolektori za kišnicu skupljaju vodu. Po ramu "super-drveća", je posađeno različito bilje (preko 162.900 vrsti biljaka je posađeno u parku, a najviše bromelija, orhideja, paprati i tropskih puzavica). Poređani u skupu ili šumarku, "viseći vrtovi" svojim razgranatim krošnjama tokom dana služe posetiocima kao hlad, a noću kao "platno" po kom brojne biljke svojim lišćem i senkom ostavlja svoj pečat na njemu.

Ako bi super-drveće bilo "platno", njen "kist" bi predstavljalo najmodernije osvetljenje tzv. OCBC Garden Rhapsody (OCBC je banka sponzor), koje pomoću kompjuterskog programa, pravi brojne svetlosne efekte i "igre" u različitim bojama. Na ovaj način se ovaj deo vrta ukrašava neverovatnim igrama svetlosti i senke. Sa visinom jednakoj visini zgrade od 16 spratova, ovo drveće pruža predivan balans panorami vrta, a i samom okruženju obližnje marine.

Ako vam to nije privuklo pažnju i zaintrigiralo vas, onda će vas "Cvetna kupola" (Flower dome) i "Šuma oblaka" (Cloud forest) očarati svojom idejom, dizajnom i namenom. Cvetna kupola je za sada najveća staklena bašta bez potpornih stubova, sa ogromnom zbirkom biljaka aridnih predela (suvlja staništa) kao što su Mediteran, Jugozapadna Australija, Južna Afrika. Centralni Čile i Kalifornija. Poenta ove staklene bašte je u njenoj edukaciji stanovništva, i u njoj su na vizuelno primamljivom načinu predstavljene različite adaptacije biljaka na suvije klimatske uslove. Neke od najinteresantnijih biljaka su drvene vrste čije stablo podseća na flašu ili vazu (Ceiba chodatii - Pijano drvo drvenasta vrsta iz Paragvaja; Adansonia digitata - Afrički baobab; Moringa drouhartii - sa Madagaskara) zatim:

- Brachychiton rupestris - drvo koje u svom šupljem stablu čuva velike količine pijaće vode;
- Anigozanthos spp. - cvetni pupoljak ove biljke podseća na kengurovu šapu i veoma je omiljena kao sobna biljka;
- Xanthorrhoea glauca - trava koja raste 1-2 cm godišnje, dok joj je životni vek oko 600 godina;
- Strelitzia reginae - strelicija, biljka čiji cvet jarkih boja podseća na ratničku strelu ili na ptičiji kljun.

Dok "Cvetna kupola" predstavlja izložbu biljaka suvljih staništa.  "Cloud forest" je sušta suprotnost, jer se u njoj prikazuje širi dijapazon vlažnijih ekosistema, počevši od tropskih staništa, pa sve do vegetacije prisutne na visini od 2000 metara nadmorske visine. Ove izložbe su prikazane u više spratova na velikom brdu (35 m visoko) sa kog se spušta staza. Spratovi su tako postavljeni da se šetnjom po brdu mogu obići svi biotopi/spratovi, od najnižih (tropske šume) do najviših (vlažne zimzelene šume Azije) Sa vrha ovog brda ponire veliki vodopad koji pada do samog dna brda i stvara pogodne vlažne uslove za sve biljne vrste u ovom stakleniku. Ovde možemo naći obilje biljnih vrsta kao što su Tillandsia (familija Bromeliaceae), različite vrste i kultivare orhideja ( najbrojnija je orhideja Vanda ' Miss Joaquim'  hibrid orhideje koja je simbol Singapura, i posađena je i duž svih staza u parku), zatim veoma retka i ugrožena vrsta četinara Australijskiog stribor (Wollemia) i još mnoge druge vrste.

Ovaj park povezuju dve veće vodene površine Jezero vilinkonjica (Dragonfly lake) i Jezero vodomara (Kingfisher lake) po čijim obalama su postavljene staze i dokovi za čamce, kajake... Flora koja je ovde posađena predstavlja prirodni filter akumuliranih voda iz "super-drveća" i zaliva, a izuzetno pogoduju kao staništa vilinkonjicu i vrsti ptice pod imenom vodomar, po kojima su i ova jezera i dobila nazive.

Heritage garden (Vrt nasleđa) je poseban deo parka u kome su posađene sve autohtone biljne vrste ostrva Singapur. U ovom tematskom vrtu možemo prošetati i naučiti sve o dubokoj povezanosti flore ostrva i svih triju etničkih grupa koje čine stanovništvo Singapura (malezijska, kineska i indijska)

Vrt "Gardens by the bay" predstavlja fenomenalan projekat savremene pejzažne arhitekture i pravi je primer jednog od savremenih svetskih čuda. Doduše, koliko god dugo pričali o ovom prelepom parku, njegove tajne i zanimljivosti nikada se ne mogu u potpunosti opisati i dočarati, zato, kada budete bili u prilici da posetite Singapur, jedna od obaveznih destinacija koje sigurno morate obići, je fenomenalni "Gardens by the bay" park. Do tada, ostanite sa nama i uživajte u prelepim slikama ovog parka.

Vidimo se u novim avanturama pejzažne arhitekture i hortikulture uskoro... 

Autor: Miodrag Aranđelović

Povezane teme

06.04.2024 Moj vrt

Peach Fuzz je boja godine, a evo kako je možete koristiti u bašti

Bez obzira da li se radi o cvetnim aranžmanima, izboru biljaka ili dekorativnim detaljima, boja breskve dodaje dubinu i toplinu vašem vrtu, stvarajući gostoljubivo i harmonično okr...

03.04.2024 Moj vrt

Prolećna nega travnjaka u 7 ključnih koraka

Pravilna nega travnjaka u ovom periodu godine je ključna kako bi se osiguralo da vaš travnjak procveta u punom sjaju tokom leta i pruži ugodno okruženje za uživanje.

31.03.2024 Moj vrt

Neka vaša mala zastakljena terasa ili balkon postanu prave oaze za uživanje

Neka vaša mala zastakljena terasa ili balkon postane vaša privatna oaza u kojoj ćete uživati u jutarnjoj kafi, opuštati se uz omiljenu knjigu, ili uživati u večernjem razgovoru sa...

28.03.2024 Moj vrt

Uzmite inspiraciju iz prirode i osvežite svoju baštu cvećem

Ukrašavanje bašte cvećem nije samo hobi, već način života koji povezuje čoveka sa prirodom na najlepši mogući način. Kroz pažljivo odabrane vrste cveća, bašta postaje živa slika ko...

25.03.2024 Moj vrt

Vodič za sadnju cveća krajem marta: oživite vaš prostor bojama proleća!

Druga polovina marta je optimalno vreme za sadnju cveća koje će tokom leta obojiti vaše staze i saksije.

22.03.2024 Moj vrt

6 prolećnih radova u bašti koje možete započeti krajem marta

Upravo sada, dok priroda počinje da se budi, baštovanima se pruža prilika da započnu prolećne radove i pripreme svoje oaze za sve što dolazi.

19.03.2024 Moj vrt

Uređenje terase: vaša prilika da stvorite oazu mira i uživanja u lepoti prirode

Terasa je više od samo prostora na otvorenom - ona je produžetak vašeg doma, mesto gde se odvijaju brojne aktivnosti, od opuštanja uz knjigu do okupljanja sa porodicom i prijatelji...

16.03.2024 Moj vrt

6 kreativnih ideja za prolećno uređenje dvorišta i bašte

Prolećno uređenje bašte nije samo prilika da unesemo boje i živost u naš spoljni prostor, već je i prilika da se povežemo sa prirodom, obnovimo energiju i uživamo u svežem vazduhu.

13.03.2024 Moj vrt

10 lepih ružičastih cvetova za vašu baštu

Mnogi cvetovi na ovoj listi su dostupni u različitim nijansama koje će vam pomoći da iskoristite moć ružičaste boje u bilo kojoj bašti.

10.03.2024 Moj vrt

5 vrsta šljunka i kamena za savršenu dekoraciju dvorišta i bašte

Otkrijte pet različitih vrsta šljunka i kamena koji će uneti jedinstvenu lepotu i karakter u vaše dvorište ili baštu

07.03.2024 Moj vrt

Unesite šarm prošlosti u vašu baštu: savršene biljke za vintage estetiku

Dok savremeni dizajn bašti može biti izazovan i hrabar, planiranje bašti sa starinskom estetikom pruža vezu sa prošlim periodima.