Otkrivamo vam praktičan vodič za besprekornu čistoću i dugovečnost vaših tepiha.
Tepisi su istovremeno ukras i topla oaza svakog doma, ali među njihovim vlaknima mogu da se kriju grinje, bakterije i neprijatni mirisi, koji ne samo da narušavaju prijatnu atmosferu, već mogu i trajno da oštete tkanje tepiha.
Iako tokom zime redovno vodimo računa o održavanju, pravi trenutak za dubinsko čišćenje dolazi pred njihovo skladištenje, kada se završava sezona. U nastavku vam predstavljamo 5 jednostavnih i efikasnih koraka pomoću kojih će vaši tepisi biti sveži, čisti i spremni za narednu godinu.
1. Proverite etiketu tepiha pre bilo kakvog čišćenja
Pre nego što pređete na čišćenje, obavezno pročitajte deklaraciju na poleđini tepiha. Svaki materijal ima svoje specifične zahteve – posebno kada su u pitanju ručno rađeni tepisi, gde nepravilno čišćenje može izazvati nepovratnu štetu. Uputstva proizvođača su vaš najbolji saveznik.
2. Usisajte temeljno ceo tepih
Čak i ako ste ga nedavno usisavali, pred skladištenje je važno da ovaj korak ponovite detaljno. Usisivač postavite na odgovarajuću visinu u zavisnosti od debljine tepiha. Ako imate kućne ljubimce, koristite posebnu četku sa gumiranim krajevima, kako biste efikasno uklonili dlačice.
3. Lokalno čišćenje pomoću sode bikarbone
Soda bikarbona je prirodno i provereno sredstvo za uklanjanje fleka i neprijatnih mirisa. Na vidljive mrlje pospite sodu, ostavite da deluje što je duže moguće – idealno tokom cele noći – a zatim je usisajte ili uklonite vlažnom krpom. Osim što čisti, soda osvežava i neutralizuje mirise.
4. Napravite sopstveni rastvor za dublje čišćenje
Za tepihe koji su intenzivno korišćeni i istrošeni, možete napraviti domaći rastvor za osveženje. Pomešajte malu količinu deterdženta za suđe, dve kašike belog sirćeta i malo tople vode. Rastvor sipajte u bocu sa raspršivačem, blago isprskajte površinu tepiha i lagano prebrišite mekom krpom. Ova metoda je idealna za održavanje bez potrebe za profesionalnim servisom.
5. Kako pravilno da odložite tepih do sledeće sezone
Nakon čišćenja, ključno je da se tepih odloži na pravilan način, kako bi sačuvao svežinu i strukturu. Pre skladištenja, isprskajte ga sredstvom protiv moljaca, a zatim urolajte i stavite u specijalnu zaštitnu vreću. Za prirodniju alternativu, možete ubaciti platnene kesice sa osušenim cvećem, lavandom ili kedrovim drvetom, koje odbijaju insekte i ostavljaju prijatan miris.
Luksuz i čistoća idu ruku pod ruku
Pravilna nega tepiha ne samo da čuva njegov estetski izgled, već produžava i njegov vek trajanja. Uz ovih pet jednostavnih koraka, vaši tepisi će biti čisti, mirisni i bezbedni za čuvanje, spremni da sledeće zime ponovo unesu toplinu i eleganciju u vaš dom.