Vizija budućnosti u očima veštačke inteligencije

Više slika

Više slika

Umetnost koju je generisala veštačka inteligencija je toliko napredovala u poslednje vreme da je odnela prvu nagradu na umetničkim takmičenjima koja su namenjena ljudima…

Programi kao što su DALL-E i Midjourney omogućavaju proizvodnju iznenađujuće lepih, nijansiranih umetničkih dela, uz pomoć jednostavnih tekstualnih komandi. Ovaj razvoj je, ipak, probudio dosta kontroverze i etičkih pitanja, i to sa punim pravom.

Kada mašine mogu proizvesti veličanstvena umetnička dela koja imitiraju stil čoveka, delo pravih umetnika dobija znatno manju vrednost. Ipak, skori projekat koji potpisuje Manas Bhatia prikazuje nam jedan način na koji veštačka inteligencija može osnažiti našu kreativnost, umesto da joj preti ili je menja. Zamišljajući kako bi organska arhitektura budućnosti mogla izgledati, “Symbiotic Arhictecture” projekat menja naše razumevanje onoga što je zapravo moguće i navodi nas da naše prirodno okruženje posmatramo sasvim drugačije.

Bhatia, dizajner arhitekture baziran u Indiji, koristio je umetnički AI generator Midjourney, kao alat kojim je prevazišao sopstvenu svest i podsvesne pretpostavke. On je posebno zainteresovan za pronalaženje održivih rešenja koja bi mogla da podnesu klimatske promene, ponašajući se kao prirodne strukture umesto veštačkih okruženja. Za Symbiotic Architecture projekat, on je od programa tražio da kombinuje stambenu zgradu sa Hiperionom, 115 metara visokim stablom sekvoje u Kaliforniji, koje je u svetu poznato kao najviše poznato drvo sveta. U program je uneo reči kao što su “džin”, “izdubljeno”, “drvo”, “stepenište” i “fasada”, nastavljajući da menja svoje komande, sve dok nije dobio rezultat koji je želeo.

Finalni digitalni radovi koje je proizveo ovaj program su najblaže rečeno zapanjujući, čak iako deluju sasvim nemoguće u realnom svetu. Masivne priobalne sekvoje koje imaju dimenzije slične Hiperionu, pa čak i one glomaznije od njega, protačkane su staklenim stambenim jedinicama, smeštenih jedna iznad druge. Maleni pupoljci listova pojavljuju se tu i tamo između balkona i prozora. Ove slike daju nam ideju kako bi svet mogao da izgleda, ukoliko bi ljudski stambeni prostori više podsećali na one koje kreiraju mravi i druga stvorenja, koja su navikla da svoj dom prilagođavaju svetu koji se nalazi oko njih. Glavna ideja je da ove strukture u kojima bismo živeli dišu i potencijalno rastu kao deo prirode, radije nego da pokušavaju da se odvoje od nje.

Da li bismo zaista želeli da ubacimo arhitekturu u postojeća stabla osetljivih, sporo rastućih i ugroženih sekvoja? Odgovor je definitivno ne, ali to zapravo nije ni poenta čitave ove priče. Samo zato što naše postojeće građevinske metode, naši materijali i tehnologije nisu sposobni za proizvodnju bezbednih i izdrživih građevina koje izgledaju ovako, ne znači da ih ne možemo razviti. Radeći unazad, od fantastičnih ideja prema opcijama njihove kreacije, možemo proizvesti neverovatne inovacije koje će nam dozvoliti da se otarasimo stagnacije naše minimalističke arhitekture. Na primer, nije tako teško zamisliti materijal koji bi se prirodno reprodukovao i rastao poput gljiva, dobijajući željeni oblik i dimenzije.

“Ovaj projekat započeo je kao istraživanje zasnovano na veštačkoj inteligenciji koja ispituje interakcije koje smo imali sa prirodom, poput uživanja u senci drveta tokom vrelog dana, čitanja novina ispod jedne krošnje ili uživanja u parku, uz posmatranje promene boje lišća. Nadogradnjom ovih posmatranja, dobijena je ideja “utopijske budućnosti” u kojoj građevine nisu mašine napravljene od betona ili čelika, već žive strukture koje mogu rasti i disati”, objašnjava Bhatia.

Povezane teme

16.03.2024 Gradnja

Početak obnove trga Nikole Pašića: osveženje urbanog središta

Obnova trga neće značajno menjati njegov trenutni izgled, već će se fokusirati na takozvane funkcionalne intervencije.

13.03.2024 Gradnja

10 najboljih opcija podova za vaš dom u 2024. godini

Sa tekućim inovacijama u industriji podnih obloga, i vlasnici kuća i dizajneri imaju pristup mnogo uzbudljivoj paleti opcija u godini koja je pred nama.

10.03.2024 Gradnja

Održivi materijali iz mora: revolucija u građevinskoj industriji

Danas se mnoga istraživanja i razvojna praksa fokusiraju na kreiranje materijala koji su bazirani na biološkim izvorima, koristeći otpad i nusprodukte iz proizvodnje hrane kao pote...

07.03.2024 Gradnja

Inspirativna kolekcija keramičkih podnih i zidnih obloga inspirisana visokom modom

U svetu dizajna enterijera, nove kolekcije Iris Ceramica predstavljaju višestruke i eklektične površine koje transformišu različite inspiracije u prostore sa izražajnom ličnošću.

04.03.2024 Gradnja

Prvi pogled na stambeno - poslovni kompleks Tempo Tower na Bežanijskoj kosi

Kompleks "Tempo Tower" dominiraće svojim modernim izrazom, sa tri volumena na zajedničkoj osnovi i najvišom kulom od 34 sprata.

01.03.2024 Gradnja

Održiva gradnja i njeni ključni aspekti

Fokusirajući se na obnovljive izvore energije, recikliranje materijala, smanjenje emisije ugljen-dioksida tokom izgradnje i ekološki prihvatljive građevinske prakse, možemo znatno...

27.02.2024 Gradnja

Najpopularnije boje i dizajn fugni za vaše pločice

Sa pravilnim odabirom boje fugni, možete postići iznenađujuće efekte koji će dodati karakter i stil vašem domu.

24.02.2024 Gradnja

Reef Rocket: održiva alternativa tradicionalnom cementu

Zakoračite u budućnost u kojoj se trajni materijali mogu uzgajati poput useva, regenerišući otpad i ublažavajući zagađenje životne sredine.

21.02.2024 Gradnja

Novi Dorćol: ekskluzivnost i očuvanje istorije u novom stambeno-poslovnom kompleksu

Projekat je uspešno integrisao delove postojećih proizvodnih hala sa novim objektima, čime je ne samo sačuvao nasleđe industrijske arhitekture već i dodao autentičnost i ekskluzivn...

18.02.2024 Gradnja

Nastavljeni radovi na revitalizaciji sportske hale u Grockoj

Očekuje se da će radovi na završetku sporstke hale u Grockoj trajati do juna 2024. godine, kada će sportska hala konačno biti predstavljena zajednici, i postati integralni deo loka...

15.02.2024 Gradnja

CornWall: inovativni biorazgradivi materijal za održivu gradnju

Napravljen je od organskog otpada a u procesu stvaranja koristi se obnovljiva energija, što znači da ovaj materijal ne samo da pruža ekološki prihvatljivu alternativu, već takođe p...