Jedinstvene pločice sa živim algama za prečišćavanje kišnice

Više slika

Više slika

Ove neobične zidne pločice u obliku lista nisu samo lepe – one takođe aktivno čiste zagađivače iz kišnice koristeći kanale živih algi.

Napravljene od strane studenata u laboratoriji Bio-Integrated Design na Univerzitetskom koledžu u Londonu (UCL), Indus pločice koriste žive organizme za prečišćavanje vode na održiv način kroz proces koji se naziva bioremedijacija. Dizajneri su kreirali pločice imajući na umu Indiju, predviđajući zidne instalacije velikih razmera na fabrikama i drugim zgradama u ruralnim područjima zemlje, gde trenutno ne postoje postrojenja za prečišćavanje industrijskih otpadnih voda, ali one imaju potencijal da se koriste i u drugim kontekstima.

Upravljanje otpadnim vodama obično predstavlja veliki problem u ruralnoj Indiji. U selima kao što je Kundli, koja se nalaze na periferiji Dehlija, stotine fabrika su se pojavile za nekoliko decenija, često ispuštajući vodu kontaminiranu hemikalijama direktno u zemlju. Problem je u tome što ove fabrike, koje proizvode predmete poput plastike, gume, nakita i poliestera, obično nemaju dovoljno prostora za visokotehnološka rešenja za prečišćavanje vode, čak i ako bi to mogle da priušte. Zagađivači zauzvrat ulaze u podzemne vode i obližnje vodene tokove, zagađujući lokalnu vodu za kupanje i piće.

Proces bioremedijacije u sistemu Indus pločica zasnovan na algama uključuje postavljanje rezervoara za otpadnu vodu na vrh zgrade, a zatim omogućavanje gravitaciji da vodi vodu kroz „žile“ u „lišću“. Dizajneri su putovali u Indiju i posmatrali proizvodne procese farbanja tekstila u Panipatu i proizvođača narukvica u Kalkuti, gde različiti procesi oslobađaju različite vrste teških metala u otpadne vode. Tim je otkrio da je jedna određena vrsta algi bila u stanju da smanji nivoe kadmijuma u ​​vodi 10 puta u roku od 45 minuta.

Proizvedene u Khurji, koja je poznata po svojoj keramici, Indus pločice su napravljene od gline duboke teksture u kojoj se nalazi viskozni hidrogel koji sadrži najperspektivnije vrste algi koje uništavaju zagađenje. Kanali nalik na vene su oblikovani algoritmom za optimizaciju njihove sposobnosti da apsorbuju zagađivače. Dok voda teče preko pločice, mikroskopske ćelije algi apsorbuju i skladište supstance za energiju. Hidrogel deluje kao „biološka skela“ koja održava alge u životu i biorazgradiva je. Materijali potrebni za pripremu hidrogela i ćelija algi mogu se isporučiti u obliku praha i ponovo naneti na pločice po potrebi.

Modularne pločice se uklapaju u prelepu šaru pomoću spojeva u pola preklopa, tako da se pojedinačne pločice mogu zameniti po potrebi bez rastavljanja celog zida. Ovo takođe olakšava povećanje ili smanjenje veličine zida, prilagođavajući ga svakoj lokaciji. U budućnosti, dizajneri se nadaju da će integrisati drugu fazu u kojoj se zasićeni hidrogel prepun teških metala uklanja i prodaje visokotehnološkim kompanijama, koje mogu koristiti metale u sopstvenim proizvodnim procesima. Indus pločice treba da prođu testove performansi u Velikoj Britaniji, a zatim pilot projekat u samoj Indiji.

Tvorci zamišljaju prilagođavanje Indus zidnih pločica različitim regionima i potrebama, praveći ih od lokalnih materijala poput kamena ili čak otpadnih sirovina. Različite pločice mogu biti prilagođene različitim zagađivačima, natopljenim određenom vrstom algi koja najbolje funkcioniše u tom kontekstu. S obzirom da je krajnji rezultat tako lep, nije teško zamisliti da se koncept širi i na stambene aplikacije. Zamislite samo da postavite zid dekorisan ovim pločicama na ivici sopstvenog krova umesto oluka, da kasnije čistite kišnicu za ličnu upotrebu.

Povezane teme

31.03.2024 Gradnja

Inovativni akustični apsorber visokih performansi izrađen od recikliranih materijala

Ovo remek-delo akustične tehnologije visokih performansi ne samo da apsorbuje zvuk, već takođe uklapa estetiku prirodnog sveta u svaku prostoriju u kojoj se nađe.

28.03.2024 Gradnja

Budućnost gradnje: ekološki prihvatljiva hibridna rešenja

Projekat spaja visoku i nisku tehnologiju kako bi stvorio hibridna rešenja koja su ne samo efikasna već i ekološki prihvatljiva.

25.03.2024 Gradnja

Počeli radovi na rekonstrukciji tržnog centra Ušće

Nakon dugog iščekivanja, projekat rekonstrukcije najpoznatijeg tržnog centra u Beogradu napokon je dobio zeleno svetlo i radovi mogu da počnu!

22.03.2024 Gradnja

Zašto su prozori izrađeni po meri pametna odluka tokom procesa gradnje?

Često zanemareni kao samo funkcionalni elementi, prozori imaju moć da transformišu izgled i atmosferu vašeg doma. Oni nude mogućnost da unesete prirodno svetlo, spektakularne pogle...

19.03.2024 Gradnja

Produžetak Bulevara Zorana Đinđića u bloku 20 je konačno otvoren!

Nova saobraćajnica u bloku 20 na Novom Beogradu se prostire na 420 metara i ima po tri trake za svaki smer, kao i obostrane trotoare i biciklističke staze.

16.03.2024 Gradnja

Početak obnove trga Nikole Pašića: osveženje urbanog središta

Obnova trga neće značajno menjati njegov trenutni izgled, već će se fokusirati na takozvane funkcionalne intervencije.

13.03.2024 Gradnja

10 najboljih opcija podova za vaš dom u 2024. godini

Sa tekućim inovacijama u industriji podnih obloga, i vlasnici kuća i dizajneri imaju pristup mnogo uzbudljivoj paleti opcija u godini koja je pred nama.

10.03.2024 Gradnja

Održivi materijali iz mora: revolucija u građevinskoj industriji

Danas se mnoga istraživanja i razvojna praksa fokusiraju na kreiranje materijala koji su bazirani na biološkim izvorima, koristeći otpad i nusprodukte iz proizvodnje hrane kao pote...

07.03.2024 Gradnja

Inspirativna kolekcija keramičkih podnih i zidnih obloga inspirisana visokom modom

U svetu dizajna enterijera, nove kolekcije Iris Ceramica predstavljaju višestruke i eklektične površine koje transformišu različite inspiracije u prostore sa izražajnom ličnošću.

04.03.2024 Gradnja

Prvi pogled na stambeno - poslovni kompleks Tempo Tower na Bežanijskoj kosi

Kompleks "Tempo Tower" dominiraće svojim modernim izrazom, sa tri volumena na zajedničkoj osnovi i najvišom kulom od 34 sprata.

01.03.2024 Gradnja

Održiva gradnja i njeni ključni aspekti

Fokusirajući se na obnovljive izvore energije, recikliranje materijala, smanjenje emisije ugljen-dioksida tokom izgradnje i ekološki prihvatljive građevinske prakse, možemo znatno...