Glokalizacija: najrasprostranjeniji arhitektonski trend za koji (verovatno) nikada niste čuli

Više slika

Više slika

Glokalizacija je, hteli mi da to da priznamo ili ne, najrasprostranjeniji arhitektonski trend.

Nekada rezervisan za marketing i oglašavanje, termin glokalizacija se sada primenjuje da označi rastuću arhitektonsku tendenciju. Glokalizacija je termin koji zapravo nije nov, ali se obično koristi u diskusijama oko kampanja za proizvode po meri koje se pokreću na globalnim tržištima. U takvim slučajevima, iako su proizvod i suština oglašavanja isti, oni se prilagođavaju od slučaja do slučaja kako bi odgovarali kulturnim praksama u različitim delovima sveta.

Neobičan termin skovao je sada već davne 1980. godine sociolog Roland Robertson koji je tvrdio da je ideja nastala u japanskoj poslovnoj praksi. U to vreme je napisao da je glokalizacija značila istovremenost, odnosno zajedničko prisustvo - takozvanu tendenciju univerzalizacije i partikularizacije. Za razliku od globalizacije, glokalizacija priznaje lokalne prakse, običaje i kulture i podstiče njihovo očuvanje.

U poslednje vreme, videli smo povećanu potražnju, a takođe i visoke pohvale, za arhitektonske projekte koji slave i, što je najvažnije, čuvaju lokalno nasleđe. U prošlim vekovima, kolonizacija je igrala značajnu ulogu u globalizaciji arhitektonskih stilova. U mnogim zemljama još uvek svedočimo uticaju britanskog, francuskog i portugalskog kolonijalizma, posebno u zemljama kao što su Indija i Karibi.

U novije vreme, tačnije u poslednje dve decenije, arhitektura je pretrpela dramatične promene koje su potaknule tri glavna modela: globalizaciju, životnu sredinu i tehnologiju. Promene koje su se desile na ovim poljima dovele su do široko rasprostranjenog zanemarivanja vrednosti kulture i nasleđa. Globalno, to je rezultiralo širenjem zapadnog uticaja na skoro sve zemlje što se najbolje vidi na polju arhitekture: domovi, kancelarije pa i državne institucije gotovo da imaju identičnu estetiku na svim kontinentima.

Ova vrsta ispiranja kulture u arhitekturi je konstantna i jako prisutna u svim islamskim zemljama koje su brzo razvili zapadnjaci, kao što su Dubai ili Izrael. Mnoge zgrade u ovim nacijama više ne sadrže karakteristike koje su tradicionalno imale simbolički značaj u arhitekturi regiona. Lukovi, kupole i ukrasi koji su tradicionalno kulturno značajni u muslimanskoj veri su zanemareni zbog ogromnih, zastakljenih modernih struktura sa malo ili nimalo istorijskog ili kulturnog predstavljanja.

Kada standardizujemo način na koji dizajniramo i gradimo, postoje značajni nedostaci - od kojih mnogi nisu samo estetski. Naši preci su svoje domove gradili na poseban način kako bi odgovarali zemlji koju su naseljavali. Njihova mudrost i načini izgradnje zaštitili su ih od klime na kojoj se nalaze, uključujući prirodne katastrofe koje su se tamo dešavale. Takođe su na najbolji način iskoristili raspoložive resurse, uzimajući i vraćajući materijale sa zemlje u cikličnom procesu, praksu koju mnogi tek sada počinju da ponavljaju.

Kako arhitektura, pejzaži i gradovi postaju ugroženi klimatskom krizom i nemirima, kulturni kontekst i razumevanje odluka naših predaka koji su živeli na prostorima u kojima sada mi živimo postaju najvažniji. Isto tako, činjenica je da polako gubimo istorijske veštine u različitim kulturama. Dok su kolonizacija i imperijalizam istorijski izbrisali mnoge drevne jezike, istorije i kulture, takvi gubici se dešavaju i danas. U arhitekturi, ovo se oblikuje u gubitku veština i zanata.

Modernistički pokret i masovna proizvodnja u okviru globalne industrije doveli su do toga da se obučava manje zanatlija, a nažalost, tradicionalne tehnike građenja koje su korišćene vekovima su potpuno izgubljene. Širom sveta, lepota i kulturna mudrost vekovnog zanatstva su na ivici izumiranja. Kada tome dodamo savremenu mehanizaciju i globalizovanu proizvodnju, postaje jasno otkud toliki (često nerealni) troškovi tradicionalnih materijala. Čini se da drvo, pločice, pa i sam proces gradnje postaje luksuzna roba dostupna samo onima sa dubokim džepom.

U pogledu ljudske istorije, arhitektonski stilovi, tehnike i izrazi su se uvek razvijali i nastaviće da se razvijaju zajedno sa nama. Međutim, dok nastavljamo da učimo i razumemo našu istoriju, od vitalnog je značaja da se setimo da su delovi naše kolektivne prošlosti zauvek izgubljeni tokom vremena, te da pokušamo da učinimo sve što možemo da sprečimo gubitak znanja ili tradicije.

Srećom, dok je digitalno doba nastalo kao jedan od uzroka arhitektonske globalizacije, ono je na kraju dovelo do glokalizacije i nedavnog preokreta takvih stavova jer počinjemo da prepoznajemo štetu koju su pomenute prakse nanele kulturnom identitetu i nasleđu. Dizajneri i klijenti podjednako zahtevaju bolje, insistirajući da njihove zgrade imaju karakter, da su osetljive na okruženje i odražavaju njihovo kulturno nasleđe.

Možda u tome i leži lepota tog čudnog termina glokalizacija.

Povezane teme

31.03.2024 Gradnja

Inovativni akustični apsorber visokih performansi izrađen od recikliranih materijala

Ovo remek-delo akustične tehnologije visokih performansi ne samo da apsorbuje zvuk, već takođe uklapa estetiku prirodnog sveta u svaku prostoriju u kojoj se nađe.

28.03.2024 Gradnja

Budućnost gradnje: ekološki prihvatljiva hibridna rešenja

Projekat spaja visoku i nisku tehnologiju kako bi stvorio hibridna rešenja koja su ne samo efikasna već i ekološki prihvatljiva.

25.03.2024 Gradnja

Počeli radovi na rekonstrukciji tržnog centra Ušće

Nakon dugog iščekivanja, projekat rekonstrukcije najpoznatijeg tržnog centra u Beogradu napokon je dobio zeleno svetlo i radovi mogu da počnu!

22.03.2024 Gradnja

Zašto su prozori izrađeni po meri pametna odluka tokom procesa gradnje?

Često zanemareni kao samo funkcionalni elementi, prozori imaju moć da transformišu izgled i atmosferu vašeg doma. Oni nude mogućnost da unesete prirodno svetlo, spektakularne pogle...

19.03.2024 Gradnja

Produžetak Bulevara Zorana Đinđića u bloku 20 je konačno otvoren!

Nova saobraćajnica u bloku 20 na Novom Beogradu se prostire na 420 metara i ima po tri trake za svaki smer, kao i obostrane trotoare i biciklističke staze.

16.03.2024 Gradnja

Početak obnove trga Nikole Pašića: osveženje urbanog središta

Obnova trga neće značajno menjati njegov trenutni izgled, već će se fokusirati na takozvane funkcionalne intervencije.

13.03.2024 Gradnja

10 najboljih opcija podova za vaš dom u 2024. godini

Sa tekućim inovacijama u industriji podnih obloga, i vlasnici kuća i dizajneri imaju pristup mnogo uzbudljivoj paleti opcija u godini koja je pred nama.

10.03.2024 Gradnja

Održivi materijali iz mora: revolucija u građevinskoj industriji

Danas se mnoga istraživanja i razvojna praksa fokusiraju na kreiranje materijala koji su bazirani na biološkim izvorima, koristeći otpad i nusprodukte iz proizvodnje hrane kao pote...

07.03.2024 Gradnja

Inspirativna kolekcija keramičkih podnih i zidnih obloga inspirisana visokom modom

U svetu dizajna enterijera, nove kolekcije Iris Ceramica predstavljaju višestruke i eklektične površine koje transformišu različite inspiracije u prostore sa izražajnom ličnošću.

04.03.2024 Gradnja

Prvi pogled na stambeno - poslovni kompleks Tempo Tower na Bežanijskoj kosi

Kompleks "Tempo Tower" dominiraće svojim modernim izrazom, sa tri volumena na zajedničkoj osnovi i najvišom kulom od 34 sprata.

01.03.2024 Gradnja

Održiva gradnja i njeni ključni aspekti

Fokusirajući se na obnovljive izvore energije, recikliranje materijala, smanjenje emisije ugljen-dioksida tokom izgradnje i ekološki prihvatljive građevinske prakse, možemo znatno...