Kako ofarbati stolariju?

Više slika

Više slika

Stiže nam proleće i pravo je vreme za učenje novih veština, osvežavanje kućne stolarije i ulepšavanje doma...

Farbanje stolarije je vrlo kompleksan posao koji zahteva mnogo strpljenja i dosta preciznosti, ali uz vašu dobru organizaciju i nekoliko pravih saveta koji dolaze u nekoliko sledećih pasusa, možete čitavu ovu operaciju pretvoriti u veoma zabavno vreme koje će vam u svakom smislu pružiti zadovoljstvo.
 

1. ZAŠTITITE SVOJE PODNE POVRŠINE I ŠTOKOVE PRE FARBANJA STOLARIJE

Kao i kod molerskih radova, prvo što morate da učinite pre početka bilo kakvih radova, jeste da zaštitite svoje podne i ostale površine koje će se drugačije sigurno oštetiti i zaprljati koliko god da se vi trudite suprotno. Najbolji materijali za zaštitu su stare novine, najloni i papirne samolepljive trake. Novine su nešto što se nagomilava u našim domovima i vrlo ih je lako pronaći kada god se za njima ukaže potreba. Molerski najlon nije skup i možete ga kupiti u svakoj farbarskoj radnji, ili sličnim prodavnicama. Krep traka je idealna za zaštitu prozorskog okna, ili zidova oko štokova, papirne su, imaju jak lepak i dolaze u različitim širinama.
 

2. UKLONITE STARU FARBU SA STOLARIJE

Nakon što dobro zaštitite svoj prostor, prvi korak u započinjanju posla predstavlja uklanjanje stare farbe sa vaših drvenih površina. Ukoliko posedujete novu stolariju koja nikada nije farbana onda ovaj korak možete i da preskočoite. Proces uklanjanja slojeva farbe može biti izvršen pištoljem za skidanje boje, ili mašinskim putem.
 

3. OŠMIRGLAJTE POVRŠINE PRED FARBANJE

Kada uklonite staru farbu, doradite površinu drveta grubljom šmirglom od 60 do 80 granula po m2, potom finiširajte sa finijom šmirglom za drvo od 120 do 150 zrna po m2. U ovom postupku je najvažnije da sama obrada prati strukturu i oblik drveta, kako ne bi pucalo i krunilo se, posebno ako je dugo izloženo suncu i vremenskim uslovima. Drvo šmirglajte u smeru linija koje se nalaze u samoj njegovoj strukturi, nikako sa strane, jer će to dovesti do oštećenja. Tek onda kada je stolarija potpuno očišćena, postaje spremna za sledeći korak.
 

4. OŠTEĆENJE DELOVE STOLARIJE POPUNITE GITOM

Sada kada je materijal potpuno ogoljen, sve oštećene površine je potrebno popuniti i izravnati gitom, pritom ne mora sve biti perfektno i glatko, jer vas svakako čeka još jedna tura šmirglanja. Naravno nikako nije poželjno stavljati predebele slojeve gita, kako vam kasnije ne bi bilo preteško da ošmirglate njegovu površinu. Prilikom gitovanja najbolje vam je da koristite akrilne smese, ali ukoliko se radi o glazurnim bojama, onda se koriste gitovi koji dolaze u bojama drveta sa kojim radite, bilo da je to bor, jela, hrast, ili mahagoni. Završno šmirglanje izgitovane površine se izvršava finijim šmirglama granulacije od 120 do 140, sa kojima dobijamo savršeno glatku površinu, što je veoma važno, jer se nakon lakiranja svaka neravnina prepoznaje.
 

5. OČISTITE PRAŠINU PRE NANOŠENJA PODLOGE

Pre nanošenja podloge, stolariju obavezno prebrisati vlažnom krpom, ali nipošto mokrom, kako biste uklonili prašinu i prljavštinu. Ako kojim slučajem živite u kući iznesite svoje elemente sa kojima radite ispred i izduvajte prašinu kompresorom koji možete kupiti povoljno u svakoj veleprodaji. Ne mora da bude profesionalan, dovoljan vam je malo slabiji koji nije toliko skup i napravljen je specijalno za kućnu upotrebu, ili ga jednostavno možete pozajmiti od prijatelja ili komšije. Ovaj metod uklanjanja prašine je ujedno i najbolji zato što će ona sigurno biti izbačena iz svake pore i ne postoji ni najmanja šansa da se zadrži na na materijalu.
 

6. NANESITE PODLOGU NA STOLARIJU U DVA SLOJA

Kada su pripreme, zaštita, gitovanje i šmirglanje završeni na red dolazi podloga, koja se po pravilu nanosi u dva sloja, što preporučuju svi proizvođači. Prvi sloj treba da bude vrlo tanak kako bi ga drvo što bolje upilo, bez ikakbog viška, dok bi drugi trebalo da nanesete malo deblje. Ravnomerno nanosite osnovu i prekrivajte površinu ujednačenim potezima kako bi vam se farba primila i njen sloj svuda bio isti. Napravite pauzu od pola sata između dve ruke, kako bi vam se prvi sloj dobro osušio, zatim ostavite i drugi da se formira do kraja za šta je potrebno isto toliko vremena.
 

7. FARBU NANESITE TEK KAD JE PODLOGA POTPUNO SUVA

Farbanje u željenu boju predstavlja najinteresantniji deo ovog posla počinje tek i samo onda kada je podloga potpuno suva. Pre samog farbanja još jednom pređite sve površine i udubljenja finijom šmirglom koja ima oko 200 zrna po m2, i ovim postupkom uklonite sve neravnine nastale nanošenjem podloge.
 

8. NANOŠENJE FARBE U TRI SLOJA

Farba se nanosi u tri sloja, ali to zavisi od redovnosti održavanja stolarije i od samog proizvođača. Počnite sa najtanjim slojem, nakon čega možete naneti još dva malo deblja. Prvi sloj se nanosi u pravcu linija u strukturi drveta i kada se farba stegne, za šta je potrebno onoliko vremena koliko je proizvođač naglasio u uputstvu. Možete početi sa drugom rukom, koja se nanosi usko, dok se treća, kao i prva, takođe nanosi u pravcu linija koje se nalaze u strukturi drveta.
 

9. PUSTITE DA SE FARBA NA STOLARIJI OSUŠI

Ostavite svoju stolariju da se suši preko cele noći i tek onda kada je potpuno suva možete početi da uživate u plodovima svoga rada i lepoti vašeg podmlađenog doma.

Tokom ovog posla je veoma važno da vodite računa o tome da tokom uklanjanja boje ne oštetite drvo, što traži dosta strpljenja, zato ako niste raspoloženi ili nemate dovoljno vremena, razmislite da odložite početak vaših radova za neki drugi put. Drvo je plemenit materijal koji sam po sebi nije štetan po ljudsko zdravlje, ali sastojci koji mu se dodaju i boje koje se na njega nanose jesu štetni. Zato nemojte nikada raditi bez zaštitne maske i rukavica tokom obrade i farbanja, jer u suprotnom možete oštetiti svoje zdravlje, ili ozlediti svoje ruke.

N.Đ.

Povezane teme

10.04.2024 Ideje

Najzdravija i najlepša boja za farbanje jaja

Ovaj uskršnji uradi sam projekat zahteva malo više truda, ali krajnji rezultat će vam pokazati koliko zapravo vredi…

07.04.2024 Ideje

Uskršnji cvetni aranžmani: jednostavne uradi - sam ideje koje će zadiviti vaše goste

Cvetovi donose živost, boju i miris u naš prostor, stvarajući atmosferu topline i radosti koja oslikava duh proleća. Uzorci cveća i pastelnih tonova postaju dominantni, stvarajući...

04.04.2024 Ideje

10 kreativnih ideja za savršenu organizaciju torbi

Bez obzira na to da li imate samo nekoliko torbi ili ih imate na stotine, važno je da ih pravilno organizujete kako biste produžili njihov životni vek. Plus, dobro organizovan pros...

01.04.2024 Ideje

Uradi sam stalak za začine: lep i jednostavan projekat nadogradnje vaše kuhinje

Dizajniranje i izrada sopstvenog stalka za začine omogućava vam da prilagodite dimenzije, oblik i stil, osiguravajući da se savršeno uklopi u vašu kuhinju i odrazi vaš lični stil.

29.03.2024 Ideje

10 super - cool ideja za recikliranje čepova od plute (pampura)

Korišćenjem starih pampura od plute za dekoraciju doma ne samo da dodajemo lični pečat svom prostoru, već i podstičemo održivost i recikliranje.

26.03.2024 Ideje

8 inspirativnih prolećnih ideja za dekoraciju doma

Prolećna dekoracija nije samo estetska nadogradnja, već prava terapija za dušu, koja nam omogućava da se povežemo sa svežim energijama koje ovo godišnje doba donosi.

23.03.2024 Ideje

Uradi sam vaza od plastične flaše koja izgleda kao keramičko remek - delo!

Umetnost uradi sam projekata ne samo da donosi zadovoljstvo stvaranja, već često rezultira i fantastičnim i funkcionalnim komadima za kuću.

20.03.2024 Ideje

Jednostavna uradi - sam ideja koja će osvežiti izgled vaše spavaće sobe

Jedan od najkreativnijih načina za osvežavanje izgleda spavaće sobe jeste pretvaranje starih majica u prelepe dekorativne jastučnice.

17.03.2024 Ideje

Tako je lako oslikati staru drvenu stolicu i koristiti je kao bočni stočić

Kombinacija restauracije i kreativnog dizajna omogućava nam da oživimo stare komade nameštaja i prilagodimo ih savremenim potrebama i stilovima uređenja.

14.03.2024 Ideje

Prolećna uradi - sam ideja: pretvorite stare konzerve u prelepe saksije za cveće

Ukrasne saksije od starih konzervi su idealne za sadnju raznovrsnog bilja, cveća ili sukulenata, jer vašem prostoru daju šarmantan i personalizovan dodir.

11.03.2024 Ideje

Praktičan držač za ključeve od reciklirane daske i starih kašika

Kombinujući funkcionalnost sa estetikom, držač za ključeve od recikliranih materijala postaje priča o transformaciji i ponovnom korišćenju materijala, koja nas ujedno inspiriše da...