Karađorđeva ulica dobija novo lice

Više slika

Više slika

Konačno je ponovo pokrenuto pitanje restauracije i obnove beogradskih fasada koje su u decenijama unazad u veoma lošem stanju...

Planirani projekti će biti realizovani u okviru nastavljanja radova u službi zaštite kulturnog dobra našeg glavnog grada. Uz rekonstrukciju osam zaštićenih građevina na potezu Karađorđeve ulice je planirano i renoviranje 22 fasade na Kosančićevom vencu. Ovog meseca je sa izvođačima radova overen ugovor za rekonstrukciju u Karađorđevoj ulici, i u roku od nekoliko dana su počele obimne pripreme i postavljanje građevinske infrastrukture na zgrade.

Naš grad je prepun prelepih i starih istorijskih građevina čiji je predstavnik i zgrada koja datira iz sredine 19. veka i proteže se u Karađorđevoj ulici od brojeva 17. do 19. U pretprošlom veku je ovaj objekat izgrađen kao trgovačko stambena zgrada čija se prvobitna upotrebna vrednost nije drastično promenila do danas i pošto se nalazi u samom centru trgovinskog dela našeg grada, prizemlje je od početka posedovalo radnje i prateće objekte, a na spratovima su izgrađene stambene jedinice.

Sledeći objekat koji je u pripremi za rekonstrukciju se nalazi na broju 21 i takođe kao prethodna zgrada poseduje karakterističnu arhitekturu trgovačkih građevina Karađorđeve ulice iz polovine 19. veka. Zgrada je licem okrenuta ulici i sa prednje strane se nalazi kafana, dvorišni deo je smešten sa druge, a stambeni prostor se nalazi na spratu. Vojislav Kostić je 1927. godine predstavio projekat po kome je zgrada prvi put renovirana i arhitektonski je uređena u akademskom stilu sa asimetričnim proporcijama na prizemnom nivou, dekorativnim balkonima na prvom spratu, plastikom i timpanonima na krovnom vencu.

Zgrada koja se nalazi u Karađorđevoj 23 je podignuta krajem 19. veka, s tim što je isto kao i prethodno pomenuti projekat pretrpela velike transformacije tokom svog veka. U skučenom beogradskom centru su postojale relativno uske parcele na kojima su nicale strukture kasnije gotovo potpuno menjane, nadgrađivane i redizajnirane.

U Karađorđevoj ulici na broju 41 se nalazi objekat koji je kompletiran 1925. godine, a za izgradnju zgrade je bio zadužen arhitektonski studio Vasilija Bikara, dok je celokupan projekat finansirao Milivoje M. Popović. Istorijsko i kulturno dobro je građeno akademskim stilom i poseduje karakterističnu orijentaciju ka ulici i ulepšanu kolonadom dorskih stubova smeštenih na prizemnom nivou i isprekidanom formacijom mešovitih balkona i prozora na gornjim spratovima.

Poslednja zgrada je smeštena na broju 43 i pozicionirana je veoma blizu Brankovom mostu. Ovo zdanje je najistaknutiji predstavnik Beogradske arhitekture i tokom vremena je pretrpelo velike promene, dok je originalna građevina prvi put redizajnirana 1929. godine od strane Nikole Nestorovića.

Kraj radova na fasadama osam zgrada je planiran u roku od devedeset dana, dok je za celokupan projekat zadužen konzorcijum triju beogradskih preduzeća u koji spadaju građevinske firme Jadran, Jugoslavija i M Enterijer gradnja.

foto: beobuild.rs

N.Đ.

Povezane teme

16.03.2024 Gradnja

Početak obnove trga Nikole Pašića: osveženje urbanog središta

Obnova trga neće značajno menjati njegov trenutni izgled, već će se fokusirati na takozvane funkcionalne intervencije.

13.03.2024 Gradnja

10 najboljih opcija podova za vaš dom u 2024. godini

Sa tekućim inovacijama u industriji podnih obloga, i vlasnici kuća i dizajneri imaju pristup mnogo uzbudljivoj paleti opcija u godini koja je pred nama.

10.03.2024 Gradnja

Održivi materijali iz mora: revolucija u građevinskoj industriji

Danas se mnoga istraživanja i razvojna praksa fokusiraju na kreiranje materijala koji su bazirani na biološkim izvorima, koristeći otpad i nusprodukte iz proizvodnje hrane kao pote...

07.03.2024 Gradnja

Inspirativna kolekcija keramičkih podnih i zidnih obloga inspirisana visokom modom

U svetu dizajna enterijera, nove kolekcije Iris Ceramica predstavljaju višestruke i eklektične površine koje transformišu različite inspiracije u prostore sa izražajnom ličnošću.

04.03.2024 Gradnja

Prvi pogled na stambeno - poslovni kompleks Tempo Tower na Bežanijskoj kosi

Kompleks "Tempo Tower" dominiraće svojim modernim izrazom, sa tri volumena na zajedničkoj osnovi i najvišom kulom od 34 sprata.

01.03.2024 Gradnja

Održiva gradnja i njeni ključni aspekti

Fokusirajući se na obnovljive izvore energije, recikliranje materijala, smanjenje emisije ugljen-dioksida tokom izgradnje i ekološki prihvatljive građevinske prakse, možemo znatno...

27.02.2024 Gradnja

Najpopularnije boje i dizajn fugni za vaše pločice

Sa pravilnim odabirom boje fugni, možete postići iznenađujuće efekte koji će dodati karakter i stil vašem domu.

24.02.2024 Gradnja

Reef Rocket: održiva alternativa tradicionalnom cementu

Zakoračite u budućnost u kojoj se trajni materijali mogu uzgajati poput useva, regenerišući otpad i ublažavajući zagađenje životne sredine.

21.02.2024 Gradnja

Novi Dorćol: ekskluzivnost i očuvanje istorije u novom stambeno-poslovnom kompleksu

Projekat je uspešno integrisao delove postojećih proizvodnih hala sa novim objektima, čime je ne samo sačuvao nasleđe industrijske arhitekture već i dodao autentičnost i ekskluzivn...

18.02.2024 Gradnja

Nastavljeni radovi na revitalizaciji sportske hale u Grockoj

Očekuje se da će radovi na završetku sporstke hale u Grockoj trajati do juna 2024. godine, kada će sportska hala konačno biti predstavljena zajednici, i postati integralni deo loka...

15.02.2024 Gradnja

CornWall: inovativni biorazgradivi materijal za održivu gradnju

Napravljen je od organskog otpada a u procesu stvaranja koristi se obnovljiva energija, što znači da ovaj materijal ne samo da pruža ekološki prihvatljivu alternativu, već takođe p...