Gradnja koja opominje: kakvo nasleđe ostavljamo budućim generacijama?

Više slika

Više slika

Ovaj "plastični Stounhendž" je spomenik našeg vremena...

Naši preci su nam ostavili Stounhendž. Nova instalacija londonske firme Vatraa postavlja pitanje kakvo nasleđe mi ostavljamo budućim generacijama? Odgovor na ovo pitanje nije nimalo lak, ali jedno je sigurno: ovakva jedna plastična građevina će mnoge od nas naterati da stavimo prst na čelo i dobro razmislimo o godinama koje dolaze.

Pre oko 5.000 godina, naši preci su izgradili Stounhendž od kamenja koje su verovatno vukli stotinama milja. Ove godine, potomci naših predaka izgradili su Stounhendž 2.0, ali od 16.000 recikliranih plastičnih boca. Plastični spomenik, kako inače i glasi pun naziv ovog projekta, nalazi se u južnom milanskom naselju, gde je otkriven sredinom oktobra.

Dizajniran od strane londonske arhitektonske firme Vatraa, ovaj nesvakidašnji spomenik je napravljen po uzoru na veliki i svima dobro poznati Stounhendž, ali umesto kamenja, arhitekte su umotale tri ogromne gomile plastičnih boca u žičane mreže i složile forme. Instalacija je rezultat konkursa koji je bio deo kampanje za podizanje svesti o uticaju zagađenja životne sredine plastikom.

Da se podsetimo surove statistike: za plastične kese može biti potrebno oko 20 godina, za plastične slamke 200 godina, a za plastične četkice za zube i do 500 godina da se razgrade. Ovaj plastični spomenik se sastoji od recikliranih plastičnih boca lokalnog porekla a imajući u vidu pomenute brojke, kada bi se ova skulptura ostavila netaknutom - mogla bi da stoji na istom mestu budućih 450 godina. Nadamo se da su sada stvari malo jasnije.

Naši preci su nam ostavili čudesne građevine kao što su piramide, Koloseum ili Stounhendž, ali kako stvari sada stoje, deo našeg nasleđa bi lako mogao biti plastični otpad. Tim arhitekata je razmišljao o ponovnom stvaranju jedne od egipatskih piramida ali se Stounhendž ipak materijalizovao kao najčistiji oblik izgradnje. 

Arhitekte nisu mogle da ugrade temelje u zemlju, pa je spomenik postavljen na dva čvrsta čelična bloka. Iznad njega, tri „stuba“ su u stvari šuplje strukture sa kožom od 20-tak cm debljine sastavljenom od plastičnih boca. Svaki stub je umotan u žičanu mrežu, čija je površina posebno oblikovana kako bi se dodala tekstura koju bi kameni stub mogao pokazati, na osnovu postojećeg 3D modela Stonhendža.

Analogija sa Stounhendžom je istovremeno upečatljiva i poražavajuća. Oblik spomenika je svima nama dobro poznat, ali njegov sadržaj je uznemirujući. I to je poenta. Svi oni koji su radili na ovom projektu želeli su da se ljudi zapitaju: da li nam je stalo do nasleđa koje ostavljamo svojim unucima? 

Ako je odgovor „da“, šta bi osoba kojoj je stalo do svog nasleđa uradila u ovoj konkretnoj situaciji?

Povezane teme

22.04.2024 Gradnja

Zamena dotrajale stolarije smanjuje račune za struju

Pored racionalizacije korišćenja električnih uređaja u domaćinstvu, najbolji i najefikasniji način da umanjite račune za struju u svom domu je zamena stolarije, a proleće i leto su...

18.04.2024 Gradnja

Ovako će izgledati park i podzemna garaža kod renoviranog hotela Bristol

Sa luksuznom podzemnom garažom, preuređenim parkom i bogatim sadržajima, ova revitalizacija obećava da će postati novo srce ovog dela Beograda.

12.04.2024 Gradnja

Novi Beograd dobija novi Nacionalni Bokserski Centar

Nacionalni bokserski centar naći će svoje mesto iza stambenih blokova u Ulici Ivana Ribara, nedaleko od tramvajske okretnice, na prostranoj parceli od oko 22.000 m2.

09.04.2024 Gradnja

Zelene inovacije u keramičkim oblogama: put ka održivim prostorima

Za razliku od mnogih drugih opcija za podne i zidne obloge, keramičke pločice visokog kvaliteta mogu izdržati šetnju, odolevati mrljama i trajati decenijama uz minimalno održavanje...

03.04.2024 Gradnja

Futuristička gradnja vredna pažnje: aerodrom u obliku ptice

Aerodrom Lišui se smatra "šumskim gradom" jugozapadne provincije Džeđijang, poznat po svojoj bujnoj vegetaciji i prelepim dolinama.

31.03.2024 Gradnja

Inovativni akustični apsorber visokih performansi izrađen od recikliranih materijala

Ovo remek-delo akustične tehnologije visokih performansi ne samo da apsorbuje zvuk, već takođe uklapa estetiku prirodnog sveta u svaku prostoriju u kojoj se nađe.

28.03.2024 Gradnja

Budućnost gradnje: ekološki prihvatljiva hibridna rešenja

Projekat spaja visoku i nisku tehnologiju kako bi stvorio hibridna rešenja koja su ne samo efikasna već i ekološki prihvatljiva.

25.03.2024 Gradnja

Počeli radovi na rekonstrukciji tržnog centra Ušće

Nakon dugog iščekivanja, projekat rekonstrukcije najpoznatijeg tržnog centra u Beogradu napokon je dobio zeleno svetlo i radovi mogu da počnu!

22.03.2024 Gradnja

Zašto su prozori izrađeni po meri pametna odluka tokom procesa gradnje?

Često zanemareni kao samo funkcionalni elementi, prozori imaju moć da transformišu izgled i atmosferu vašeg doma. Oni nude mogućnost da unesete prirodno svetlo, spektakularne pogle...

19.03.2024 Gradnja

Produžetak Bulevara Zorana Đinđića u bloku 20 je konačno otvoren!

Nova saobraćajnica u bloku 20 na Novom Beogradu se prostire na 420 metara i ima po tri trake za svaki smer, kao i obostrane trotoare i biciklističke staze.

16.03.2024 Gradnja

Početak obnove trga Nikole Pašića: osveženje urbanog središta

Obnova trga neće značajno menjati njegov trenutni izgled, već će se fokusirati na takozvane funkcionalne intervencije.