Usred fascinantnog pejzaža kalifornijske pustinje, tik uz legendarni Nacionalni park Džošua Tri, niknuo je zadivljujući arhitektonski biser – minimalistički, ali izrazito sofisticirani dom i umetnička radionica, delo renomiranog biroa Ryan Leidner Architecture iz San Franciska.
Ova oaza mira i kreativnosti projektovana je za savremenu umetnicu Hizer Dej i njenog partnera, muzičara i slikara Čejsa Makbrajda. Udaljena nekoliko kilometara od najbliže civilizacije, do nje vodi samo uska zemljana staza, okružena surovim, ali nestvarno lepim pejzažom pustinje. Putem tek ponegde možete ugledati napuštene prikolice ili usamljene kuće – što ovoj lokaciji daje gotovo filmsku atmosferu.
Inspiraciju za ovaj projekat arhitekte su pronašli u legendarnim „Eichler“ kućama – modernističkim kalifornijskim bungalovima koji su sredinom 20. veka redefinisali američki stil života u predgrađima. Zahvaljujući viziji čuvenog investitora Džozefa Ajhlera, širom Kalifornije izgrađeno je preko 11.000 ovakvih domova, koji su postali sinonim za jednostavnu eleganciju, prozračnost i povezanost sa prirodom.
Tim Ryan Leidner Architecture, koji je već imao iskustva sa restauracijom jedne od originalnih „Eichler“ kuća, odlučio je da primeni iste principe i u srcu pustinje. Nova građevina oslonjena je na otvorenu konstrukciju stubova i greda u preciznim razmacima, što prostoru daje osećaj slobode i prostranstva. Međutim, ovo nije samo omaž mid-century modern stilu. Dizajneri su se nadahnuli i stvaralačkim svetovima umetničkih ikona poput Džordžije O’Kif, Viljema i Elen de Kuning, kao i čuvenog meksičkog arhitekte Luisa Baragana, poznatog po svom osećaju za boju i svetlo.
Eksterijer kuće, sveden i besprekoran, u kontrastu je sa razigranim strukturama pustinje. Iako su prvobitno planirali da objekat uklopi u okolinu, arhitekte su se na kraju odlučile za upečatljivu kombinaciju snežno belih zidova naspram zagasitih tonova zemlje – čime su dodatno naglasili prirodnu dramu pejzaža. Bela fasada sa specijalnim arhitektonskim premazom uspešno odoleva ekstremnim temperaturnim razlikama, dok svojom teksturom odražava svetlost na raskošan i dinamičan način.
Enterijer je savršena simbioza topline i minimalizma: kuhinja, trpezarija i dnevna soba povezane su u jedinstven, otvoren prostor pod drvenim gredama, sa betonskim podovima i svetlim, gotovo monaškim zidovima. Klizni stakleni zidovi brišu granicu između enterijera i eksterijera otvarajući pogled ka horizontima koji oduzimaju dah.
Posebno osmišljena umetnička radionica Hizer Dej okupana je prirodnim svetlom zahvaljujući ogromnim panoramskim prozorima, dok spavaća i kupatilska zona zrače spokojem, pozivajući na introspekciju i odmor.
„Život ovde nas uči da usporimo, da dišemo zajedno s prirodom i cenimo svaki trenutak“, kaže Hizer. „Ogromni prozori pretvaraju prizore pustinje u žive slike koje neprestano menjaju boje i svetlo – i svaki dan čine jedinstvenim.“
Ovaj dom nije samo arhitektonski objekat – on je utočište za dušu, prostor koji odiše duhovnim mirom, kreativnim zanosom i tihom, ali moćnom elegancijom.